more_horiz

A.M. Dyner: Rosja obawia się odszkodowań i możliwości rewizji granic

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 20:10
- Niemcom trzeba oddać, że nie próbowali potem manipulować historią. Rosja usiłuje zrzucić winę na innych, bo obawia się, że przyznanie się stworzy możliwość ubiegania się odszkodowania i wysunie element dający podstawy do rewizji granic. - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odnośnie przypadającej w piątek 80. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow.
Audio
Minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentropp
Minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von RibbentroppFoto: nac.gov.pl

- O tym pakcie w Rosji mówi się, ponieważ szerokim echem odbiła się tam decyzja o niezaproszeniu Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przez władze Polskie. Chyba po raz pierwszy w historii Rosji toczy się dyskusja na temat tego paktu. Rosjanie jednak odbijają piłeczkę twierdząc, że działania II RP zmusiły Rosję do zawarcia tego paktu - podkreśliła Dyner.

IPNBU-1-12-1-9-1_663x364.jpg
Nieznane zdjęcia z podpisania paktu: Ribbentrop-Mołotow

Rozmówczyni wyjaśniła jak było naprawdę. - Prawda jest taka, że Stalin spóźnił się z decyzją o wejściu do Rzeczypospolitej i te 17 dni zrobiło dużą różnicę. Jeśli pomyślimy sobie o aneksji Krymu i hasłach Rosji o obrony mniejszości rosyjskiej, to przypomina nam się historia z 1939 r., kiedy mówiono dokładnie to samo. Rosja korzystając z mediów rozwija dziś jeszcze tę doktrynę, która powstała w czasach Związku Sowieckiego - zaznaczyła.

Jak wskazała, Rosjanie nie potrafią wziąć na siebie odpowiedzialności za tamte wydarzenia. - Strona polska podnosi kwestię mordowania polskich elit, a z drugiej strony Rosjanie wskazują na wojnę z 1920 r., kiedy to wielu jeńców rosyjskich zmarło w obozach zagłady. Rosja wskazuje, że nawet jeśli zgrzeszyła to inni też mają wiele na sumieniu - zauważyła Anna Maria Dyner. 

***

Gość PR24: Anna Maria Dyner z PISM

Gospodarzem audycji Świat w powiększeniu był Piotr Pogorzelski. 

Data emisji: 21.08

Godzina emisji: 19.46

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem