X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bartosz Tesławski: Aleksander Łukaszenka nie chce oddać suwerenności Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 20:10
- Prezydent Aleksander Łukaszenka wie, że gra o wysoką stawkę w negocjacjach z Rosją. Jakiekolwiek błędy w tych negocjacjach mogą mieć dla Białorusi tragiczne skutki - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z portalu Eastbook. 
Audio
  • 07.12.2019 Bartosz Tesławski o spotkaniu prezydentów Rosji i Białorusi
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka
Prezydent Białorusi Aleksander ŁukaszenkaFoto: Shutterstock.com / exsilentroot

Gość Polskiego Radia 24 mówił o trwających w Soczi rozmowach prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Białorusi, Aleksandrem Łukaszenką. - Te rozmowy trwają długo, ponieważ jeszcze w sobotę premier Białorusi mówił, że pozostaje jeszcze 17 nierozwiązanych zagadnień. Łukaszenka wie, że gra o wysoką stawkę. Rosjanie grają raczej o cele długoterminowe i wiedzą oni, że Łukaszenka nie będzie pchał się do integracji. Obie strony chcą czegoś innego, ale muszą pokazywać, że idą w tę samą stronę - uważa. 

mińsk1200.jpg
Protesty w Mińsku. Zagrożona niepodległość Białorusi?

- Łukaszenka nie chce oddać suwerenności Białorusi, co nie znaczy jednak, że do tego by nie doszło. Ta suwerenność mogłaby być częściowo ograniczona. Jakiekolwiek błędy w tych negocjacjach mogą mieć dla Białorusi tragiczne skutki. Niestety nie wiadomo nic na temat tych negocjacji, a w przecieki nie należy zbytnio wierzyć, gdyż są to przecieki rosyjskie - stwierdził rozmówca.

Ryzyko Łukaszenki

- Nie wiadomo czy Rosjanie zgodziliby się na wspólne podatki. Ujednolicenie dwóch systemów podatkowych mogłoby być skomplikowane. Nie zgadzają się zaś na to Białorusini. Białoruska władza nie ma w zwyczaju konsultować się z obywatelami, więc trudno powiedzieć czy coś "leży na stole". Wiadomo, że w interesie Białorusi jest zmniejszenie cen na gaz i dalsze ustępstwa w kwestii ekonomicznej. O to potencjalnie może grać Łukaszenka. Sprawy polityczne są natomiast w interesie rosyjskim. Pytanie ile zaryzykuje Łukaszenka, by uzyskać swoje cele - zauważył. 

- Nie jestem pewien czy w obu krajach da się przeprowadzić czyste, socjologiczne badania. Białorusini są narodem zamkniętym w sobie i nie lubią za bardzo rozmawiać o kwestiach politycznych. Białoruś pokazuje jak bardzo nie chce integracji. Chcą zaś pokazać, że nie ma możliwości rozmawiania o integracji i być może dlatego milicja na Białorusi nie rusza protestujących opozycjonistów. Być może jest to demonstracja na potrzeby białoruskiej władzy - dodał. 

mińsk chmury 1200.jpg
Większość Białorusinów chce niezależności swego kraju od Rosji

Zdaniem Bartosza Tesławskiego, "Łukaszenka chce pokazać swoim obywatelom, że nie zgodzi się na integrację z Rosją, ale nie wiadomo czy będzie w ogóle miał możliwość odmowy. Prezydent Białorusi z pewnością będzie chciał odkładać integrację w czasie. Im bardziej to będzie rozłożone w czasie, tym większa szansa, że ten projekt nie wypali".

Polskie Radio 24/pkr

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Bogumił Husejnow

Data emisji: 07.12.2019

Godzina emisji: 19:46

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka: chcemy mieć równe prawa w sojuszu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 17:00
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że jego kraj chciałby mieć równe prawa w związku z Rosją. Odpowiadając na pytania dziennikarzy po oddaniu głosu w wyborach do parlamentu, Aleksander Łukaszenka nawiązał w ten sposób do planowanego na grudzień podpisania z Rosją tak zwanych "kart drogowych" o pogłębieniu integracji. Ma to nastąpić 8 grudnia. Łukaszenka mówił też o relacjach z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kłysiński: jakiekolwiek zmiany na Białorusi mają charakter mikroskopijny

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 20:54
- Opozycja białoruska tak jak dwadzieścia lat temu jest słaba, skłócona i pogrążona w wewnętrznym kryzysie. Niewiele się tutaj zmienia. Ten kraj jest krajem zmian ewolucyjnych i mikroskopowych, które trudno zauważyć gołym okiem - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sojusz Białorusi i Rosji "może stworzyć niebezpieczną sytuację". Apel do państw UE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 10:15
Liderzy białoruskiej opozycji i emigracji podpisali wspólną deklarację zaniepokojenia planami władz w Mińsku i Moskwie. Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin chcą pogłębienia integracji między Białorusią a Rosją.
rozwiń zwiń