Doleśniak-Harczuk o koronawirusie: w Niemczech mamy do czynienia z paniką medialną

- Koronawirus to jest główny temat wszystkich portali internetowych. Rozpatruje się go pod każdym możliwym kątem, od gospodarki po scenariusze, które wygrzebano z 2013 roku, scenariusze na wypadek właśnie takiej sytuacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i magazynu "Nowe Państwo".

2020-02-26, 20:40

Doleśniak-Harczuk o koronawirusie: w Niemczech mamy do czynienia z paniką medialną
Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przedstawił informację o koronawirusie w Niemczech. Foto: PAP/EPA/OMER MESSINGER

Posłuchaj

Olga Doleśniak-Harczuk o koronawirusie w Niemczech ("Świat w powiększeniu" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

W Niemczech wykryto pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Minister zdrowia Jens Spahn poinformował, że Niemcy stoją na progu epidemii. Sprawę komentowała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk.

Przerwana kampania

Olga Doleśniak-Harczuk podkreśliła, że konferencja prasowa niemieckiego ministra zdrowia nie zawierała elementów pocieszających. Polityk podkreślił, że niemieckie służby nie są w stanie prześledzić źródła wirusa w Niemczech ani tego, jak może się rozprzestrzeniać.

- Jens Spahn, który do tej pory był jednym z kandydatów na przyszłego szefa CDU, porzucił kandydowanie i zajął się stanem zdrowia Niemców i bardzo poważną pracą jako minister zdrowia - podkreśliła.

Panika medialna

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_PAP.jpg
WHO: nowych zakażeń koronawirusem jest już więcej poza Chinami, niż w samych Chinach

Zaznaczyła także, że w niemieckim odbiorze informacji o koronawirusie spore znaczenie mają media. - Mamy do czynienia w Niemczech z paniką medialną. Koronawirus to jest główny temat wszystkich portali internetowych. Rozpatruje się koronawirus pod każdym możliwym kątem, od gospodarki po scenariusze, które wygrzebano z 2013 roku, scenariusze na wypadek właśnie takiej sytuacji - opowiadała.

REKLAMA

- To był scenariusz przedstawiony wtedy niemieckiemu rządowi federalnemu i przed Bundestagiem. Dziś się porównuje te prognozy sprzed kilku lat z tym, z czym mamy do czynienia dzisiaj. W 2013 roku Instytut Kocha zakładał, że może umrzeć 10 proc. ludzi zarażonych wirusem. Dziś Instytut Kocha mówi, że w przypadku koronawirusa to jest 2-3 proc. - wyjaśniła.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo")
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 19.46

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej