X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pandemia koronawirusa. Ekspert o sytuacji w Czechach i Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 20:00
- Jest jeden temat, który wszystkich łączy na Słowacji. To walka z koronawirusem - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert omówił sytuację społeczno-polityczną u naszych południowych sąsiadów.
Audio
  • Krzysztof Dębiec: W sobotę prezydent powoła nowy rząd Igora Matovicza. (Świat w Powiększeniu / PR24)
Leader of the SaS Party Richard Sulik, leader of the Ordinary People and Independent Personalities (OLaNO) party Igor Matovic, Slovak President Zuzana Caputova, Veronika Remisova of Za ludi party and leader of the Sme rodina party Boris Kollar pose for the media prior to their meeting in Presidential Palace in Bratislava, Slovakia, 14 March 2020. L
Leader of the SaS Party Richard Sulik, leader of the Ordinary People and Independent Personalities (OLaNO) party Igor Matovic, Slovak President Zuzana Caputova, Veronika Remisova of Za ludi party and leader of the Sme rodina party Boris Kollar pose for the media prior to their meeting in Presidential Palace in Bratislava, Slovakia, 14 March 2020. LFoto: EPA/JAKUB GAVLAK

W nowym rządzie Słowacji, którego skład przedstawił w środę desygnowany na premiera Igor Matovicz, są przede wszystkim aktywni politycy z czterech partii tworzących koalicję. Gabinet zostanie zaprzysiężony w sobotę przez prezydent Zuzanę Czaputovą.

Nowy premier stanie na czele koalicyjnego rządu

Komentatorzy z zaskoczeniem przyjęli część nazwisk. Niespodzianką jest obsada ministerstwa spraw wewnętrznych, którym ma kierować były szef wywiadu wojskowego Roman Mikulec. Przyszły premier powiedział, że jego zaletą jest to, że w przeszłości nie miał związków z resortem, którym ma teraz kierować.

Szefem dyplomacji ma być obecny ambasador w USA Ivan Korczok, który przed objęciem placówki w Waszyngtonie był wiceministrem spraw zagranicznych oraz pełnomocnikiem rządu do spraw prezydencji Słowacji w Radzie Unii Europejskiej. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Korczok będzie musiał odbyć dwutygodniową kwarantannę związaną z koronawirusem.

Partie, które utworzyły koalicję, w kampanii wyborczej akcentowały konieczność oczyszczenia wymiaru sprawiedliwości. To zadanie przypadło Marie Kolikovej, adwokatce i byłej wiceminister sprawiedliwości w odchodzącym rządzie Petera Pellegriniego. Z funkcji zrezygnowała w sierpniu 2018 r., gdy ujawniona została pomoc państwa w uprowadzeniu na terytorium Czech obywatela Wietnamu przez wietnamskie służby specjalne. Przyłączyła się do nowo powstałej partii Dla Ludzi (Za liudi) byłego prezydenta Andreja Kiski.

Nowy premier stanie na czele koalicyjnego rządu, który obok OLaNO tworzą trzy inne ugrupowania - Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina), Wolność i Solidarność (SaS) oraz Za Liudi. Koalicja ustaliła, że w resortach będą sekretarze stanu z politycznej nominacji.

"Przekazanie władzy w trudniej sytuacji"

Matovicz, prezentując skład swojego gabinetu, zapowiedział powołanie w poniedziałek Centralnego Sztabu Kryzysowego w związku z koronawirusem. Podkreślał, że przekazanie władzy nigdy jeszcze nie przebiegało w tak trudnej sytuacji. W kraju odnotowano dotąd 105 zakażonych Covid-19.

- Słowacja podobnie jak i Czechy, ale także i Polska, znajdują się w awangardzie państw, które starają się maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii w jej początkowej fazie (...) - powiedział Krzysztof Dębiec. Ekspert poinformował, ze pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano 6 marca, a na chwilę obecną jest 105 osób zakażonych.

Krzysztof Dębiec mówił też o tym, że rząd Słowacji zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w służbie zdrowia. Nowy przepis pozwala władzom na pełne dysponowanie personelem i na przejmowanie prywatnych klinik i poradni.

W audycji także o sytuacji epidemiologicznej w Czechach.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Jakub Kukla
Gość:  Krzysztof Dębiec (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 18.03.2020
Godzina emisji: 19.35

PR24/PAP


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Dębiec: Czechy nie są samowystarczalne w produkcji żywności

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 20:47
- Na rynku czeskim toczy się wiele dyskusji nt. polskiej żywności. Jednak największa część eksportu do naszych południowych sąsiadów pochodzi z przemysłu motoryzacyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijne działania ws. koronawirusa. Ekspert: UE nie ma mandatu ws. ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 15:37
- Jeśli chodzi o kwestie rynku, to UE jest rzeczywiście tym podmiotem, który wszystko nadzoruje, koordynuje i tym zarządza. W przypadku ochrony zdrowia tak nie jest. UE nie ma po prostu mandatu, nie dostała go od państw członkowskich - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych komentując działania unijne ws. walki z koronawirusem
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory we Francji w cieniu koronawirusa. Olivier Bault: chaotyczna reakcja władz

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 20:00
- Odnoszę wrażenie, ze sytuacja wymyka się spod kontroli. Codziennie słyszymy o podjęciu nowych środków, które są coraz bardziej radykalne, tylko wszystkie są niestety spóźnione - powiedział w Polskim Radiu 24 Olivier Bault, francuski publicysta pracujący w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europeista: pewne sytuacje pokazują, że powrót granic narodowych w UE jest niezbędny

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:59
- Pojawiają się niekiedy sytuacje, kiedy powrót granic narodowych wewnątrz Unii Europejskiej jest ze względów bezpieczeństwa niezbędny. Trzeba pomyśleć o tym, aby państwa członkowskie miały tutaj pole możliwości, a integracja europejska nas w tym zakresie nie osłabiała - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW.
rozwiń zwiń