Rosyjskie specsłużby w cyberprzestrzeni. "Działania nie mają charakteru jednowektorowego"
- Nie powinno dziwić, że Rosja może w ten sposób postępować i prowadzić taką grę, jak choćby destabilizacja sytuacji w danym kraju poprzez rozesłanie blisko 700 maili do szkół - powiedział Wojciech Pokora, dziennikarz Radia Lublin i jeden ze współautorów portalu stopfake.org.
2020-05-11, 21:01
Posłuchaj
Za serią fałszywych alarmów bombowych podczas zeszłorocznych egzaminów maturalnych stoją rosyjskie specsłużby. Taką informację podał portal RMF24.pl. Na ten fakt mają wskazywać ustalenia polskich śledczych.
Unia Europejska i NATO przestrzegają
Powiązany Artykuł
"Rz": rośnie liczba cyberataków w związku z pandemią koronawirusa
"Śledczy wskazują na Rosjan na podstawie szczegółowych analizy połączeń internetowych. Dokładnie badanie treści e-maili z fałszywymi informacjami naprowadziło naszych ekspertów na serwery usytuowane w Sankt Petersburgu" – napisali autorzy artykułu.
- Agendy Unii Europejskiej już od długiego czasu grzmią, że należy przeciwstawiać się rosyjskiej agresji w sieci internetowej. Działania zabezpieczające przed cyberatakami ze strony m.in. Rosji przygotowuje i prowadzi NATO. Nie powinno dziwić, że państwo to może w ten sposób postępować i prowadzić taką grę, jak choćby destabilizacja sytuacji w danym kraju poprzez rozesłanie blisko 700 maili do szkół o wspomnianej treści - wskazał Wojciech Pokora.
Dezinformacja i badanie gruntu
Powiązany Artykuł
Atak na stronę Akademii Sztuki Wojennej. Żaryn: Polska celem złożonej operacji dezinformacyjnej
"Ustalono, że były już w przeszłości wykorzystywane do rozsyłania różnych treści, które miały wywołać zamieszanie w różnych częściach świata. Udało się też ustalić autorów całej akcji - to osoby zalogowane na kontach wykorzystywanych przez GRU - rosyjski wywiad wojskowy" - pisze RMF24.pl.
REKLAMA
- Tego typu działania nie mają charakteru jednowektorowego, polegającego jedynie na sianiu dezinformacji służącej do wprowadzenia zamieszania danym społeczeństwie. Za tym idzie również chęć rozeznania, jak dany kraj radzi sobie z kwestią zabezpieczeń w cyberprzestrzeni, na ile można sobie pozwolić - wyjaśnił dziennikarz.
Portal wskazuje, że na rosyjskich kontach, które miały być wykorzystane przez specsłużby, pojawiły się komunikaty z fałszywymi alarmami.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy poświęconej rosyjskim działaniom w cyberprzestrzeni.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Wojciech Pokora, dziennikarz Radia Lublin i portalu stopfake.org
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 19.35
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA