Kryzys w USA, Europa debatuje. Świat walczy z koronawirusem

- Wszystko zależy od punktu widzenia. Z jednej strony mamy do czynienia z rosnącą ilością wykrytych przypadków wirusa, ale z drugiej jednak im więcej osób jest testowanych, tym więcej jest przypadków - powiedziała w Polskim Radiu 24 publicystka Irena Lasota z Waszyngtonu. Z kolei o walce z wirusem w Europie i szczycie w Brukseli w drugiej części "Świata w powiększeniu" mówiła Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.

2020-07-20, 20:00

Kryzys w USA, Europa debatuje. Świat walczy z koronawirusem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: DimaBerlin/ Shutterstock

Ponad 128 tysięcy zakażeń koronawirusem tylko w ostatni weekend w Stanach Zjednoczonych. W niektórych stanach brakuje miejsc w szpitalach. Mieszkająca we Waszyngtonie publicystka Irena Lasota wskazywała, że im więcej testowanych osób, tym więcej wykrytych przypadków zakażeń. - Jednak mimo zwiększania się ilości wykrytych przypadków wirusa, nie rośnie dramatycznie liczba ofiar śmiertelnych, jak miało to miejsce kilka miesięcy temu w stanie Nowy Jork - mówiła.

Posłuchaj

Irena Lasota i Olga Doleśniak-Harczuk o walce z koronawirusem w USA i Europie (Świat W Powiększeniu) 25:00
+
Dodaj do playlisty

- Teraz najbardziej rośnie ilość zachorowań. Jednak mimo rozprzestrzenia się tej choroby, nadal brak informacji czy badań, które mówiłyby nam jak występuje zakażalność, zaraźliwość i kto najbardziej jest narażony - dodała.

Powiązany Artykuł

wirus 1200 pap.jpg
Koronawirus na świecie. Sprawdź najnowsze dane dot. zakażeń i zgonów

"W podejściu do UE panuje sprzeczność"

Tymczasem liderzy krajów Unii Europejskiej debatują nad budżetem i funduszem odbudowy Europy po pandemii koronawirusa. Negocjacje są trudne, ale słyszymy zapewnienia, że kompromis jest blisko. - Za każdym razem, kiedy dochodzi do kolejnego szczytu, każdy z nich przedstawiany jest jako ten najważniejszy, ostateczny, kluczowy itd. - podkreślała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk.

Gość Polskiego Radia 24 zwracała uwagę, że zawsze podczas szczytów pojawiają się komentarze, że ktoś stawia interesy narodowe ponad interesy unijne. - Jedne media wytykają konkretnym państwom, że przekładają swoje interesy nad interesy całej Unii Europejskiej, z kolei inne media wskazują, że każdy z liderów państw UE po to jedzie do Brukseli, aby ugrać coś dla swojego kraju i nie ma w tym niczego dziwnego - mówiła. 

REKLAMA

- W podejściu do Unii Europejskiej panuje sprzeczność. Jest wojenka między tymi, którzy uważają, że powinno dbać się tylko o abstrakcyjny interes Unii a zwolennikami interesów narodowych - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: Irena Lasota (publicystka, Waszyngton), Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo, Instytut Staszica)
Data emisji: 20.07.2020
Godzina emisji: 19.33

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej