Życie po brexicie. Adam Dąbrowski: dla szarego Smitha zaczęły się schody

2021-02-03, 21:00

Życie po brexicie. Adam Dąbrowski: dla szarego Smitha zaczęły się schody
Zdj ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/ Alexey Fedorenko

 - Dobrym symbolem takich schodów był protest sprzed niecałych dwóch tygodni. Rybacy zjechali ciężarówkami, żeby zaprotestować przeciwko kontrolom i przestojom na granicy - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Dąbrowski, korespondent. 

Okres przejściowy w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej zakończył się 31 grudnia 2020 roku. To oznacza, że jest ono teraz formalnie państwem trzecim. - Przez miniony rok to było takie udawanie, że Londyn wciąż jest w Unii. Teraz to się skończyło - powiedział Adam Dąbrowski. 

Powiązany Artykuł

1200_Londyn_shutterstock.png
Problemy z dostawami, zwiększone koszty, biurokracja. Brexit daje się we znaki Brytyjczykom

- Dla szarego Smitha zaczęły się niespodzianki, a niektórzy powiedzą, że nawet schody - mówił gość PR24. - Dobrym ich symbolem był protest sprzed niecałych dwóch tygodni - ocenił rozmówca. Jak wyjaśnił, "rybacy zjechali ciężarówkami, żeby zaprotestować przeciwko kontrolom i przestojom na granicy". 

Według Dąbrowskiego, wcześniej "wielu rybaków popierało brexit, jednak teraz zaczynają nabierać wątpliwości". Jeden ze szkockich przedstawicieli tej branży tłumaczył, że przedsiębiorcy mogą sobie na dłuższą metę nie poradzić z nowymi problemami. - Ryby i owoce morze po prostu się psują. Ludzie czekają dobę. Ponoszą poważne straty - relacjonował rybak.

Czytaj także:

Uderzenie w PKB

Korespondent poinformował, że Zjednoczone Królestwo planuje "otworzyć się na rynki azjatyckie np. na Japonię i Chiny". Jak zaznaczył, rozważana jest także współpraca z Brazylią. Niezależnie jednak od pomysłów, jak podkreślał Dąbrowski, prognozy ekonomiczne nie są optymistyczne. 

Posłuchaj

Korespondent Adam Dąbrowski o życiu w Zjednoczonym Królestwie po brexicie ("Świat w powiększeniu") 12:16
+
Dodaj do playlisty

- Nawet analiza rządu konserwatywnego mówi o uderzeniu w PKB nawet nie w krótkim, ale też średnim terminie, czyli około 10-15 lat - informował rozmówca. Jak tłumaczył jeden z brytyjskich ekspertów, w ciągu dekady przyrost brytyjskiego PKB na mieszkańca zmniejszy się o ok. 6 proc. w porównaniu do sytuacji, w której Królestwo pozostałoby w UE. - Ale to i tak lepiej niż gdyby w grudniu nie doszło do porozumienia brexitowego - dodał cytowany ekonomista. 

Z drugiej strony, inni eksperci uważają, że "efekt brexitu będzie być może negatywny, ale niewielki". Takiego zdania są chociażby naukowcy z Cambridge. 

----------------------

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Gościem Antoniego Opalińskiego był również Kamil Goral z Forum Polskiej Gospodarki, który mówił m.in. o planach administracji Joe Bidena, które mają poprawić stan amerykańskiej ekonomii.

Posłuchaj

Kamil Goral o pomysłach administracji Joe Bidena na uzdrowienie amerykańskiej gospodarki ("Świat w powiększeniu") 12:13
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Goście: Adam Dąbrowski, korespondent; Kamil Goral, Forum Polskiej Gospodarki

Data emisji: 03.02.2021

Godz. emisji: 19.33

jbt/pr24

Polecane

Wróć do strony głównej