Spór wokół TK. Karski: w Niemczech sąd już kilkakrotnie uznał, iż ustawa zasadnicza stosowana jest przed przepisami UE
- Sprawa jest prosta, jasna, nie wiem, dlaczego ona się tyle ciągnie, to jeszcze bardziej nagłaśnia ten bardzo prosty wątek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, europoseł PiS, pytany o odroczenie decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prymatu prawa polskiego nad unijnym. - Tu nie ma nic nowego do rozstrzygnięcia - podkreślał.
2021-09-30, 20:24
Trybunał Konstytucyjny odroczył do 7 października posiedzenie w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej. Rozprawa została zainicjowana wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego, który zaskarżył kilka przepisów Traktatu. Sprawę rozpatruje Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.
Powiązany Artykuł
Czy Polska powinna podporządkować się decyzji TSUE ws. Turowa? Znamy wyniki sondażu
- Sprawa jest bardzo prosta i dziwi mnie postępowanie TK, który zachowuje się jak główny bohater serialu "Niewolnica Isaura" i ta telenowela trwa i trwa - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, prawnik, konstytucjonalista i europoseł PiS. - Sprawa była wielokrotnie rozstrzygana przez polski TK: gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, gdy badano konstytucyjność przepisów traktatu akcesyjnego - przypomniał.
- Następnie rozstrzygano o legalności na gruncie polskiej konstytucji decyzji ramowej o europejskim nakazie aresztowania, potem rozstrzygano czy rozporządzenia unijne mogą być poddawane testowi zgodności z polską konstytucją. Za każdym razem wypadały te testy konstytucyjne na korzyść polskiej konstytucji - tłumaczył polityk.
Czytaj także:
- "Jest to wstęp do polexitu". Poseł Lewicy o sprawie toczącej się w TK
- Prof. Gontarski o KPO: w związku z bezczynnością KE przysługuje nam odszkodowanie
- Jacek Protasiewicz o wyroku TSUE: mam pretensje do rządu, że poszedł z gołymi rękami na czołgi
- Sprawa jest prosta, jasna, nie wiem, dlaczego ona się tyle ciągnie. To jeszcze bardziej nagłaśnia ten bardzo prosty wątek. W Niemczech już kilkakrotnie niemiecki Federalny Sąd Konstytucyjny uznał, iż niemiecka ustawa zasadnicza stosowana jest przed przepisami unijnymi. Także Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej kilkakrotnie - po raz pierwszy w 2012 r. - wyeliminował wręcz z czeskiego porządku prawnego orzeczenia TSUE wydane poza zakresem kompetencji. Tu nie ma nic nowego do rozstrzygnięcia, tak po prostu jest w Unii Europejskiej - stwierdził Karol Karski.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Karol Karski (europoseł PiS)
REKLAMA
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 19.45
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA