more_horiz

Kryzys na granicy. Budzisz: Rosja chce zmian statusu bezpieczeństwa Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 21:04
- Rosja mutliplikuje kryzysy po to, by zwiększać presję na Europę, w tym na naszych sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i publicysta "Sieci". - Rosja, co z resztą Władimir Putin ogłosił na posiedzeniu rozszerzonym rosyjskiego MSZ w sposób dość otwarty, rozpoczęła kampanię, której celem jest zmiana statusu w zakresie bezpieczeństwa Europy Środkowej i to jest  jej długofalowy cel - wyjaśnił. 
W ocenie Marka Budzisza, sojuszników Polski należy uświadamiać o intencjach Rosji
W ocenie Marka Budzisza, sojuszników Polski należy uświadamiać o intencjach RosjiFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK / POOL
  • Marek Budzisz stwierdził, że władze Rosji celowo namnażają kryzysy w Europie po to, by wywierać presję na Europę. - W naszym interesie jest przekazywanie tego obrazu, interpretacji i tego, że w gruncie rzeczy element pewnej presji świata rosyjskiego na Unię Europejską i na NATO - ocenił analityk w rozmowie z Polskim Radiem 24
  • W audycji "Świat w powiększeniu", Marek Budzisz stwierdził, że "Rosja rozpoczęła kampanię, w której będzie się uciekała do różnych środków presji o charakterze również i wojskowej, której celem jest zmiana statusu w zakresie bezpieczeństwa Europy Środkowej".
  •  Jak dodał Marek Budzisz, Rosja "dąży do wymuszenia tego rodzaju zmian przy użyciu różnych narzędzi". Wymienił: kryzys migracyjny, kryzys energetyczny w Europie i kryzys związany z mobilizacją rosyjskich wojsk i dyslokacją na granicę z Ukrainą
  • Rosja mutliplikuje kryzysy po to, by zwiększać presję na Europę - w tym na naszych sojuszników. Oni muszą mieć świadomość wyzwań, przed którymi stoi wspólnota państw zachodnich - podkreślił Marek Budzisz

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem potwierdził zrozumienie i sojuszniczą solidarność naszych państw, a także i wsparcie dla Polski ze strony Zjednoczonego Królestwa wobec wyzwań geopolitycznych.  Wizyta w Londynie to kolejny punkt Mateusza Morawieckiego na mapie trwającej ofensywy polskiej dyplomacji. Od niedzieli Mateusz Morawiecki spotkał się w dziewięciu krajach z jedenastoma przywódcami. Był między innymi w Berlinie, Paryżu, Wilnie i Budapeszcie. Głównym tematem rozmów jest kryzys graniczny z Białorusią i zagrożenie ze strony Rosji.  

"Element pewnej presji"

- Interesy Polski są tu zlokalizowane na kilku poziomach - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i publicysta "Sieci", pytany o interes Polski w tej dyplomatycznej ofensywie szefa rządu. - Musimy utrwalać wśród naszych sojuszników ocenę sytuacji i tego co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, zarówno bezpośrednich przyczyn kryzysu granicznej jak i rozgrywki o głębszym charakterze, która tutaj ma miejsce - powiedział publicysta. 

Zdaniem gościa "Świata w powiększeniu", "o ile dla nas nie jest rzeczą budzącą wątpliwości, żę Alaksandr Łukaszenka poczynał sobie tak, jak  to robił m.in. dlatego, że ma poparcie Władimira Putina, o tyle już wydaje się, że w Europie Zachodniej taka ocena sytuacji nie jest rzeczą powszechną". - W tym sensie w naszym interesie jest przekazywanie tego obrazu, interpretacji i tego, że w gruncie rzeczy element pewnej presji świata rosyjskiego na Unię Europejską i na NATO - wskazał. 

"Sojusznicy muszą mieć świadomość wyzwań"

- Nie mam wątpliwości, że z kryzysem - to jest kryzys, nie agresja w sensie militarnym - musimy sobie poradzić sami. W naszym interesie jest zrozumienie tego, co nas czeka w najbliższej przyszłości, mówiąc "nas" mam na myśli cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Wydaje się, że Rosja - co z resztą Władimir Putin ogłosił na posiedzeniu rozszerzonym rosyjskiego MSZ w sposób dość otwarty - rozpoczęła kampanię, w której będzie się uciekała do różnych środków presji o charakterze również i wojskowej, której to celem jest zmiana statusu w zakresie bezpieczeństwa Europy Środkowej, to jest długofalowy cel rosyjski - analizował. 

- Rosja dąży do wymuszenia tego rodzaju zmian przy użyciu różnych narzędzi: mieliśmy do czynienia z  kryzysem migracyjnym, równolegle mamy kryzys energetyczny w Europie, teraz mamy kolejny kryzys, związany z mobilizacją rosyjskich wojsk i dyslokacją na granicę z Ukrainą. W związku z tym Rosja mutliplikuje kryzysy po to, by zwiększać presję na Europę -  w tym na naszych sojuszników. Oni muszą mieć świadomość wyzwań, przed którymi stoi wspólnota państw zachodnich - podkreślił Marek Budzisz.

Posłuchaj
24:57 Opalinski - Swiat- Budzisz - PR24_mp3 2021_11_26-19-33-37.mp3 Marek Budzisz: Rosja mutliplikuje kryzysy po to, by zwiększać presję na Europę ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Zachęcamy także do obejrzenia rozmowy z sekretarzem stanu w MSZ Piotrem Wawrzykiem: 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Marek Budzisz (analityk Stategy and Future, publicysta wPolityce.pl)

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 19.36


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem