more_horiz

Piotr Wawrzyk o postawie Zachodu wobec Rosji. "Niuansowano pewne elementy jedności"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 20:48
- Jedność była od początku. Nie było wątpliwości, że ta odpowiedź musi być negatywna - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, komentując zdecydowaną postawę sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji.
Piotr Wawrzyk
Piotr WawrzykFoto: PR24/MS

Wśród rozmów na temat sytuacji na Ukrainie i przy jej granicy trwa szereg konsultacji wysokiego szczebla. Z wizytą w Moskwie był szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, który przyjechał do Rosji jako przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Propozycje wobec Rosji

Prof. Piotr Wawrzyk został zapytany w audycji o przebieg wizyty w Rosji. - Ta wizyta miała dwa cele. Pierwszym z nich było przedstawienie polskiej wizji prezydencji w ramach OBWE - to oczywiście udało się zrealizować. Była dyskusja, a właściwie generalna aprobata dla tych celów - poinformował wiceszef polskiej dyplomacji.

- Drugi element, który się pojawił, to oczywiście aktualna sytuacja związana z eskalacją napięcia wokół Ukrainy, którą stworzyła Rosja. Pan minister Rau przekazał swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi propozycję uczestnictwa w tzw. Otwartym Dialogu na rzecz Bezpieczeństwa Europejskiego - powiedział. Prof. Warzyk, wyjaśniając, że jest to "polska inicjatywa mająca służyć ożywieniu organizacji".

- W tym konkretnym przypadku, który mamy w relacjach Rosja-Ukraina, ma stać się forum dyskusji państw na temat ich wizji bezpieczeństwa - tłumaczył. - Tutaj zdecydowanego stanowiska Rosji, że przystąpi do tej inicjatywy, już nie było - podkreślił.

Czytaj także:

Moskwa zaskoczona postawą Zachodu

Wiceszef polskiej dyplomacji był również dopytywany o reakcję Zachodu na groźby ataku na Ukrainę ze strony Rosji. - Takiej jedności Zachodu Rosja się nie spodziewała - podkreślił.

- Jedność była od początku. Nie było wątpliwości, że ta odpowiedź musi być negatywna. Można było do pewnego momentu niuansować pewne elementy tej jedności, ale to sama Rosja doprowadziła do tego, że te niuanse zniknęły choćby z werbalnych aspektów - podkreślił wiceminister i przytoczył przykłady wypowiedzi niektórych niemieckich polityków, którzy podważali tę jedność. - Ta eskalacja, kolejne działania podejmowane przez Rosję w wymiarze militarnym doprowadziły do tego, że te głosy zamilkły - dodał prof. Wawrzyk.

Posłuchaj
24:54 PR24_mp3 2022_02_15-19-33-44.mp3 Prof. Piotr Wawrzyk podsumował spotkanie szefa polskiej dyplomacji z jego rosyjskich odpowiednikiem w Moskwie ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

Gościem audycji był także Paweł Buszko, korespondent Polskiego Radia w Kijowie, który przybliżył najnowsze informacje z Ukrainy.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu audycji.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Goście: Paweł Buszko (korespondent Polskiego Radia na Ukrainie); prof. Piotr Wawrzyk (MSZ)

Data emisji: 15.02.2022

Godzina: 19.33

st

Zobacz także

Zobacz także