more_horiz

Doleśniak-Harczuk: nikt w Bundestagu nie pomyślał nawet o tym, by zmienić porządek obrad tego dnia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 20:25
- W Bundestagu stała się rzecz dziwna, nie było nawet miejsca na to, by odnieść się do słów prezydenta Ukrainy na temat jego postulatów - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Doleśniak-Harczuk: nikt w Bundestagu nie pomyślał nawet o tym, by zmienić porządek obrad tego dnia
Doleśniak-Harczuk: nikt w Bundestagu nie pomyślał nawet o tym, by zmienić porządek obrad tego dniaFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Wołodymyr Zełenski wystąpił wirtualnie w Bundestagu. Jak powiedział, "80 lat po II wojnie światowej znów się dzieje to samo". - Nasi żołnierze bronią europejskich wartości bez waszego wsparcia - mówił do polityków niemieckich. Jego wystąpienie zakończyło się oklaskami.

- Na mnie duże wrażenie wywarło to, w jaki sposób prezydent Ukrainy zwrócił się do kanclerza Olafa Scholza, w pewnym momencie przywołując Regana, który kierując się do Gorbaczowa powiedział: niech pan wyburzy ten mur, prezydent Ukrainy powiedział: panie kanclerzu Scholzu, niech pan zburzy ten mur niezrozumienia. Moim zdaniem chodziło o alarmy, które były ignorowane - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

"Dziwna sytuacja w Bundestagu"

Dodała, że w Bundestagu stała się rzecz dziwna, nie było nawet miejsca na to, by odnieść się do słów prezydenta Ukrainy, o jego postulatach. - Nikt nie pomyślał tam o tym, by zmienić porządek obrad tego dnia i by w sposób wyjątkowy podejść do sytuacji. Zamiast debaty o wojnie była dyskusja o szczepieniach, w tym obowiązkowych - wyjaśniła ekspert.

Czytaj także:

Prezydent Ukrainy zaapelował jednocześnie do niemieckich parlamentarzystów o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy. - Przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności - powiedział Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo skierowanym do deputowanych Bundestagu. Ukraiński przywódca wezwał Niemców do "zburzenia muru" i zatrzymania wojny.


Posłuchaj
26:16 _PR24_AAC 2022_03_17-19-33-43.mp3 Doleśniak-Harczuk: nikt w Bundestagu nie pomyślał nawet o tym, by zmienić porządek obrad tego dnia ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica

Data emisji: 17.03.2022

Godzina: 19:33 


Zobacz także

Zobacz także