more_horiz

Wróblewski: w części krajów, obok kryzysu gospodarczego, wybuchnie kryzys polityczny, widać to już w USA

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 20:20
- Ogromne grupy biznesowe zainwestowały w projekt zmiany systemu energetycznego w imię ochrony klimatu, one tak łatwo się nie poddadzą - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Wróblewski: w części krajów, obok kryzysu gospodarczego, wybuchnie kryzys polityczny, widać to już w USA
Wróblewski: w części krajów, obok kryzysu gospodarczego, wybuchnie kryzys polityczny, widać to już w USAFoto: Ron Adar/ Shutterstock

Gość PR24 mówił o tym, co w świecie globalnego kapitalizmu zmieniła wojna na Ukrainie. Jak wyjaśnił, proces napięcia i kryzysów jaki zaczął się w czasie pandemii koronawirusa pozostał, Rosja przecież liczy się w globalnym świecie jako producent i eksporter gazu oraz ropy, a także zbóż.

- Stąd przez Europę przechodzi fala wstrząsowa, są obawy o dostawy żywności i ceny energii. Dziś jesteśmy w stanie mobilizacji ponieważ trwa wojna, ale kiedy ona spowszednieje, kłopoty gospodarcze zostaną jeszcze bardziej uwidocznione - powiedział Tomasz Wróblewski.

"Demokraci tracą poparcie"

Przypomniał, że w części krajów, obok kryzysu gospodarczego, wybuchnie kryzys polityczny, a widać to w USA po wynikach sondaży opinii publicznej, gdzie prezydent Joe Biden, a właściwie Demokraci, po raz pierwszy tracą punkty w stosunku do Republikanów w zbliżających się wyborach do Kongresu.

Czytaj także:

- Pamiętajmy też, że w Europie, a zwłaszcza w Niemczech, stworzono system gospodarczy oparty na eksporcie towarów przemysłowych i maszyn do Chin i do Rosji. Ten model zachwiał się. Kryzys nie dotyczy więc tylko cen surowców, ale i modelu rozwoju gospodarczego Niemiec, a to dotyka nas wszystkich - powiedział Tomasz Wróblewski.


Posłuchaj
26:41 _PR24_AAC 2022_03_29-19-33-08.mp3 Wróblewski: w części krajów, obok kryzysu gospodarczego, wybuchnie kryzys polityczny, widać to już w USA ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute

Data emisji: 29.03.2022

Godzina: 19:33 

Zobacz także

Zobacz także