more_horiz

Ferdinand Marcos Junior nowym prezydentem Filipin. Dr Lubina: kampania pełna dezinformacji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 20:30
Ferdinand Marcos Junior zostanie nowym prezydentem Filipin. Dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliżył na antenie Polskiego Radia 24 m.in. pierwszy po roku 1986 przypadek tak wyraźnego zwycięstwa w wyborach prezydenckich. 
64-letni Ferdinand Marcos Junior to syn obalonego w 1986 roku dyktatora Ferdinanda Marcosa
64-letni Ferdinand Marcos Junior to syn obalonego w 1986 roku dyktatora Ferdinanda MarcosaFoto: PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Ferdinand Marcos Junior zostanie nowym prezydentem Filipin. Według wstępnych wyników syn byłego dyktatora zdobył 56 procent głosów pokonując obecną wiceprezydent Leni Robredo, na którą zagłosowało 28 procent wyborców.

64-letni Ferdinand Marcos Junior to syn obalonego w 1986 roku dyktatora Ferdinanda Marcosa, który rządził Filipinami ponad 20 lat. Zarzuca się mu naruszenia praw człowieka, w tym tortury i zabójstwa, a także korupcję na wielką skalę. Ocenia się, że rodzina Marcosów przywłaszczyła sobie około 10 miliardów dolarów publicznych funduszy.

"Kradł więcej"

Dr Michał Lubina przyznał, że Ferdinand Marcos słynął z dwóch rzeczy. - Z perspektywy systemu politycznego najważniejsze było to, że on rządził podobnie do innych rodów oligarchicznych, tzn. promował swoich i "kosił" przeciwników. Różnił się tym, że kradł więcej od tych tradycyjnych elit. To miało znaczenie, ponieważ szacuje się, że przywłaszczył sobie ok. 10-13 miliardów dolarów i odzyskano tylko jedną trzecią tej sumy - zaznaczył gość audycji. 

- Ponadto jego największym problemem jest to, że doprowadził kraj do ruiny. Po części była to jego wina, a po części przyczyniły się do tego elementy zewnętrzne [...]. Ta mieszanka doprowadziła do straszliwej biedy i do rewolucji w 1986 roku - wyjaśnił.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że kampania Ferdinanda Marcosa Juniora została oceniona jako pełna dezinformacji. Okres reżimu Marcosa przedstawiano młodym wyborcom jako czas prosperity kraju. Wyborcza wygrana syna byłego dyktatora to pierwszy po roku 1986 przypadek tak wyraźnego zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

Posłuchaj
24:22 filipiny.mp3 Dr Michał Lubina o sytuacji politycznej na Filipinach (Polskie Radio 24/Świat w powiększeniu) 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Dr Michał Lubina (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 19.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem