more_horiz

Nowe państwa dołączą do NATO. Łabuszewska: Kreml swoim działaniem osiągnął odwrotny cel do zamierzonego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 22:00
- To, że Finlandia i Szwecja wyraziły chęć wstąpienia do NATO, wiemy już od pewnego czasu. Rosja też się uważnie temu przygląda. Słowa mające w jakiś sposób powstrzymać oba te kraje przed akcesją NATO, cały czas padają - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Łabuszewska (publicystka, specjalistka ds. Rosji). 
Łabuszewska: Moskwa jest bardzo niezadowolona z postawy Finlandii
Łabuszewska: Moskwa jest bardzo niezadowolona z postawy Finlandii Foto: Prof. Hieronim Grala

Sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął decyzję władz Finlandii o rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w Sojuszu. W oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu Jens Stoltenberg napisał, że jeśli Finlandia złoży wniosek w tej sprawie, zostanie ciepło przyjęta, a proces akcesyjny przebiegnie szybko.

Gościem PR24 była Anna Łabuszewska, specjalistka ds. Rosji, która mówiła m.in. o reakcji Kremla na rozpoczęcie procesu przystąpienia Finlandii do NATO.  

Jak zaznaczyła gość audycji, dzisiaj nastąpiło "przełamanie", ponieważ jest to już oficjalna informacja o tej akcesji. 

- MSZ wydało komunikat, który mówi o tym, że "musi się przyjrzeć sytuacji i zareagować w razie, gdyby Rosja uznała, że jej granice znalazły się w niebezpieczeństwie". To jest taka "okrągła" formuła, która mówi o tym, że Moskwa jest mocno niezadowolona z tego, co będzie się działo. To nie jest zaskoczenie ani nowość. (...) NATO wielokrotnie wysyłało sygnały, że przyśpieszy procedury - przypomniała. 

Ekspert zauważyła, że Rosja swoim działaniem "zwojowała tyle, że teraz kraje, które wcześniej zachowywały neutralność, a nawet jak Finlandia próbowały się z Moskwą zaprzyjaźnić, sprowokowała je do przystąpienia do  Sojuszu". - Wydarzenia na Ukrainie przyśpieszyły decyzję tych państw o wejściu do NATO - dodała.     

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:40 PR24_mp3 2022_05_12-20-06-04.mp3 Anna Łabuszewska o przystąpieniu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego ("Świat w powiększeniu") 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Anna Łabuszewska (publicystka, specjalistka ds. Rosji) 

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 20.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem