Szwecja i Finlandia chcą wejść do NATO. Prof. Makowski: ich marynarki wojenne są świetnie przygotowane
Szwedzka marynarka jest w warunkach bałtyckich marynarką o wysokiej jakości, wysokiej efektywności działania, doskonale przygotowaną do wejścia do NATO. To samo możemy powiedzieć o marynarce wojennej Finlandii, z tym, że ona jest zdecydowanie mniejsza i nie posiada okrętów podwodnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Makowski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
2022-05-16, 22:47
Szwecja formalnie poinformowała w poniedziałek, że będzie ubiegać się o członkostwo w NATO. Wcześniej podobną deklarację złożyły władze Finlandii. Oba państwa, choć blisko współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim i należą do Unii Europejskiej, nie są członkami NATO. W obu państwach od dawna opinia społeczna była podzielona między chęcią wstąpienia do NATO i chęcią pozostania neutralnymi. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę te nastroje gwałtownie się zmieniły. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Andrzej Makowski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Szwecja i Finlandia dołączą do NATO? "Zmieniła się sytuacja"
Gość PR24 odniósł się do popularnego w ostatnich dniach hasła, że po przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO Bałtyk stanie się niemal morzem wewnętrznym NATO (jedynym państwem z wąskim dostępem do tego morza, niebędącym w NATO, byłaby Rosja). Jak zauważył prof. Andrzej Makowski, Bałtyk już jest niemalże morzem wewnętrznym Unii Europejskiej.
- Sytuacja geopolityczna, czy może raczej sytuacja wojskowa, jaka ma miejsce po agresji Rosji na Ukrainę, przyspieszyła - jak sądzę - pewne procesy - zauważył prof. Andrzej Makowski, przypominając, jak wyglądały dotychczasowe przekonania społeczeństw obu tych państwo i jak to się teraz zmieniło.
Sytuacja militarna na Bałtyku
Gość Polskiego Radia przypomniał historyczne tło sytuacji militarnej na Morzu Bałtyckim, m.in. wieloletniej rywalizacji między Rosją a Szwecją o "panowanie" na Bałtyku. - Patrząc współcześnie na marynarki wojenne Szwecji i Finlandii, są to marynarki średnie lub - w przypadku Finów - marynarki małe. Z kolei szwedzka marynarka jest w warunkach bałtyckich marynarką o wysokiej jakości, wysokiej efektywności działania. Gdybym miał porównywać dzisiaj marynarkę wojenną Szwecji z naszą, polską marynarką, to zdecydowanie wskazałbym na marynarkę wojenną Szwecji - pod względem nowoczesnych rozwiązań, nowoczesnych technologii, systemu zarządzania marynarką wojenną, problemów rozwoju (...), doskonale przygotowaną do wejścia do NATO - wyjaśniał prof. Makowski.
REKLAMA
- To samo możemy powiedzieć o marynarce wojennej Finlandii, z tym, że ona jest zdecydowanie mniejsza i nie posiada okrętów podwodnych, co wynika z traktatów zawartych między Rosją a Finlandią jeszcze kiedy zakończono wojnę. Obie marynarki prezentują bardzo wysoki poziom - mówił ekspert.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Andrzej Makowski (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 20.06
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA