more_horiz

Katalin Novak w Polsce. Szymanowski: wyjaśnić nieporozumienia w stosunkach polsko-węgierskich

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 21:35
Prezydent Węgier Katalin Novak przebywa z roboczą wizytą w Polsce. To pierwsza wizyta zagraniczna nowo wybranej węgierskiej przywódczyni. We wtorek spotkała się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. - Na Węgrzech panuje przekonanie, że trzeba wyjaśnić nieporozumienia, które zaistniały w stosunkach polsko-węgierskich - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej Maciej Szymanowski.
Audio
  • Maciej Szymanowski o wizycie prezydent Węgier w Polsce (Świat w powiększeniu)
Szymanowski: prezydent Novak pojawiła się w Warszawie cztery dni po swoim zaprzysiężeniu
Szymanowski: prezydent Novak pojawiła się w Warszawie cztery dni po swoim zaprzysiężeniuFoto: PAP/Leszek Szymański

Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca. - Węgry nie ukrywają, że po tym, gdy nie otrzymały od UE żadnych środków na powstrzymanie kryzysu migracyjnego z lat 2015-16 i na własną rękę musiały stawiać umocnienia na unijnej granicy, gdy nie otrzymały żadnych środków na odbudowę po pandemii, to nie będą samodzielnie budowały gazociągu, który umożliwi im transport błękitnego paliwa z kierunku południowego. Wcześniejsze pięć unijnych pakietów sankcyjnych wobec Rosji Węgry poparły, opowiadają się też za członkostwem Ukrainy w UE. Natomiast domagają się pieniędzy za zaległe sprawy i na budowę nowego gazociągu - powiedział Maciej Szymanowski.

Katalin Novak to pierwsza w historii kobieta na stanowisku prezydenta Węgier. Należy do partii Fidesz, ugrupowania premiera Wiktora Orbana. - Na Węgrzech panuje przekonanie, że trzeba wyjaśnić nieporozumienia, które zaistniały w stosunkach polsko-węgierskich. Premier Orban dwukrotnie w swoich pierwszych zagranicznych wizytach udawał się do Polski. Tym razem pojechał jednak do Watykanu. Natomiast prezydent Novak pojawiła się w Warszawie cztery dni po swoim zaprzysiężeniu. Każdy, kto logicznie myśli, wie, że bez Polski trudno jest mówić o suwerennej i odpornej na wstrząsy Europie Środkowej. Budapeszt przygląda się wydarzeniom w Warszawie, bierze je pod uwagę. Od wybuchu wojny na Ukrainie w wielu państwach patrzy się na polską politykę, nie da się jej pominąć - tłumaczył dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej.

Posłuchaj
23:48 PR24_AAC 2022_05_17-20-06-07.mp3 Maciej Szymanowski o wizycie prezydent Węgier w Polsce (Świat w powiększeniu)

Katalin Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca. 14 maja w przemówieniu inauguracyjnym podkreśliła, że Węgry potępiają putinowską agresję, "zbrojny atak na suwerenne państwo".  We wtorek spotkała się też w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek. 

Więcej w nagraniu. Gościem Polskiego Radia 24 był również Wojciech Jankowski (Radio Wnet), który mówił o sytuacji we Lwowie. 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Maciej Szymanowski (dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 20.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem