Zatrzymania "Obywateli Rzeszy" w Niemczech. Prof. Madajczyk: ruch mógłby przyciągać swoją demagogią
- Ten ruch istnieje od lat 80., ale dotychczas znajdował się na marginesie społeczno-politycznym. To, co umożliwiło mu wyjście z izolacji, to pandemia i związane z tym ruchy antyszczepionkowe czy protesty, wtedy też zaczął szukać dojść do struktur siłowych, policji czy wojska - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN).
2022-12-08, 17:55
W środę w jedenastu krajach związkowych RFN oraz we Włoszech i Austrii zatrzymano łącznie 25 osób. W nalotach policyjnych brało udział około 3 tys. funkcjonariuszy. Prokuratura federalna oskarża 22 podejrzanych o przynależność do organizacji terrorystycznej, której celem było obalenie ustroju politycznego w Niemczech. W areszcie przebywa już 19 oskarżonych - informuje telewizja ARD.
Prof. Piotr Madajczyk ocenił, że na zagrożenia tego typu należy patrzeć w perspektywie długoterminowej. - Gdyby nawet doszło do jakiegoś zajęcia Bundestagu, to widzimy, że pod względem społecznym czy politycznym radykalne siły na niemieckiej scenie politycznej nie mają potencjału, by przełożyć to na realny przewrót. Co więcej, mówimy nie o partii czy organizacji, tylko o ruchu obywateli (…). Możliwe były jakieś wystąpienia, ale nie sądzę, by groziło coś więcej - ocenił.
- Mogło budzić niepokój, czy ruch ten nie zyskuje dynamiki, która w dłuższej perspektywie mogłaby przyciągnąć swoją demagogią szerokie warstwy społeczeństwa, tak ja teraz ruchy antyszczepionkowe - podkreślał gość audycji.
Posłuchaj
Szef Federalnego Urzędu Śledczego Holger Muench zakłada, że do aresztu trafią kolejni podejrzani. W telewizji ZDF powiedział, że w toku śledztwa przeszukano już 150 mieszkań i innych obiektów. W niektórych przypadkach skonfiskowano również broń; 54 podejrzanych znalazło się w centrum zainteresowania śledztwa.
REKLAMA
Ani Muench, ani szef Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang nie wątpią w powagę planów "Obywateli Rzeszy" dotyczących obalenia rządu. Haldenwang mówił o "całkiem realnym zagrożeniu".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
REKLAMA
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: prof. Piotr Madejczyk
Data emisji: 08.12.2022
Godzina emisji: 16.48
REKLAMA
PR24/ka/kor
REKLAMA