Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Trumpa. "Czeka nas recesja"

Poparcie dla polityki gospodarczej Donalda Trumpa spada, a obawy Amerykanów rosną. - W Stanach Zjednoczonych na pewno czeka nas jakiś rodzaj recesji i na pewno odbije się to na gospodarce światowej. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Zerwanie więzów światowej gospodarki nie odbędzie się bez turbulencji - podkreśla dr Mariusz Wolf, wykładowca Berkeley College. 

Robert Bartosewicz

Robert Bartosewicz

2025-04-30, 21:41

Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Trumpa. "Czeka nas recesja"
Donald Trump . Foto: PAP/EPA/KEN CEDENO / POOL

Polityka gospodarcza Trumpa. Amerykanie niezadowoleni

Mimo że poziom poparcia dla prezydenta Donalda Trumpa pozostaje stabilny, Amerykanie coraz częściej wyrażają niezadowolenie z jego polityki gospodarczej. Rosną obawy związane z możliwą globalną wojną handlową.

Z najnowszego sondażu Reuters/Ipsos wynika, że 42 proc. respondentów aprobuje działania Trumpa - identycznie jak tydzień wcześniej. Jednocześnie 53 proc. wyraża dezaprobatę. Jednak w zakresie gospodarki notuje on rekordowo niskie oceny. Pozytywnie wypowiada się tylko 36 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), a dezaprobata wzrosła do 56 proc. W przypadku polityki imigracyjnej, mimo że poparcie wynosi 45 proc., wzrósł też odsetek przeciwników - do 48 proc.

Posłuchaj

dr Mariusz Wolf o gospodarce Stanów Zjednoczonych (Świat w powiększeniu) 26:19
+
Dodaj do playlisty

Dr Mariusz Wolf w Polskim Radiu 24 podkreśla, że Donald Trump "obiecywał, że będzie lepiej, ale wielokrotnie mówił, że stanie się to dopiero po czasie turbulencji, po drobnej zawierusze". - A jeżeli Trump mówi, że będzie drobna zawierucha, to ja już wiem, że nie będzie dobrze. W Stanach Zjednoczonych na pewno czeka nas jakiś rodzaj recesji i na pewno odbije się to na gospodarce światowej. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości - zaznaczył ekspert. 

Jego zdaniem "jest trochę tak, że w kontekście polityki zagranicznej czy gospodarki Stanów Zjednoczonych, Trump musi chyba zrobić to, co zapowiadał, czyli odejść od globalizacji, zmienić sposób istnienia Stanów Zjednoczonych, a zatem powrócić do jakiegoś rodzaju izolacjonizmu". - Ale zerwania więzów światowej gospodarki nie da się zrobić bez pewnego czasu turbulencji. A to oczywiście, jeżeli się odbije na cenach, to również odbije się na notowaniach prezydenta - zaznacza dr Marusz Wolf. 

REKLAMA

Cła Trumpa? Ekspert: Biden też to robił

Podkreśla również, że "generalnie notowania Trumpa nie są zbyt wysokie i nigdy takie nie były, także podczas jego pierwszej kadencji". - Natomiast nakładanie ceł i zysk, który przez cła mają Stany Zjednoczone jako państwo to jest w tej chwili ponad 40 mld dolarów. A innym prezydentem, który również poprzez cła zwiększał zysk Stanów Zjednoczonych czy obrót finansowy Stanów Zjednoczonych, był jego poprzednik Joe Biden - mówi gość Polskiego Radia 24.

- Globalizacja była potrzebna Stanom Zjednoczonym jakieś 25-30 lat temu do rządzenia światem, czy to w sposób gospodarczy czy militarny. Teraz przestała ona przynosić temu państwu korzyści - zaznacza dr Mariusz Wolf.

Według badań w USA zmieniają się priorytety obywateli. Gospodarka pozostaje najważniejszym problemem według 22 proc. ankietowanych, ale rośnie znaczenie kwestii politycznych. 26 proc. badanych uznało ekstremizm i zagrożenie dla demokracji za najpoważniejsze wyzwanie (wzrost z 20 proc.). Natomiast temat imigracji jako główny problem wskazało 11 proc. respondentów.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: dr Mariusz Wolf, politolog, wykładowca Berkeley College 
Data emisji: 29.04.2025
Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

Źródła: Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej