Polityczne skutki II wojny światowej
Choć od początku II wojny światowej minęło już 76 lat, a jej zakończenia ponad 70, to nadal odczuwamy konsekwencje największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Powojenne przemiany przyniosły m.in. zmianę kształtu granic, a także podzieliły świat na dwa, wrogie sobie obozy. – Skutki tego podziału będziemy odczuwali jeszcze przez wiele lat – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jarosław Gdański, historyk.
2015-09-01, 21:30
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że na konsekwencje II wojny światowej nie należy patrzeć jedynie z perspektywy Starego Kontynentu. – Żelazna kurtyna podzieliła nie tylko Europę. Do dziś podział funkcjonuje na Półwyspie Koreańskim. Powojenne przesunięcie granic miało miejsce nie tylko w Europie, o czym często zapominamy – wskazywał dr Jarosław Gdański.
Historyk zwracał także uwagę na konsekwencje agresji III Rzeszy i dołączenia Związku Radzieckiego do grona aliantów w 1941 roku. – Dzięki temu ZSRR mógł stanąć po stronie zwycięzców II wojny światowej, a po zakończeniu konfliktu stać się mocarstwem – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Dr Jarosław Gdański w Polskim Radiu 24 mówił również o wpływie II wojny światowej na współczesną propagandę i politykę historyczną Rosji, a także innych, dalekosiężnych skutkach największego konfliktu zbrojnego w historii świata.
W II części audycji rozmowa z Mariuszem Dąbrowskim z Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspert opowiadał o polityce obronnej premiera Japonii. Shinzo Abe chce zwiększyć rolę armii, przeciw czemu protestuje cześć społeczeństwa.
REKLAMA
Gościem Świata w Powiększeniu był także prof. Csaba Kiss. Hungarysta z Uniwersytetu Warszawskiego mówił w Polskim Radiu 24 o sytuacji na Węgrzech. We wtorek z powodu naporu setek uchodźców na dworzec kolejowy w Budapeszcie, stacja musiała zostać na kilka godzin zamknięta.
Gospodarzem programu był Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA
REKLAMA