Czy to już koniec ETA? Separatyści złożyli broń
Baskijska organizacja terrorystyczna ETA przekazała francuskim władzom broń i materiały wybuchowe. Teraz - zdaniem ekspertów - nadszedł czas na samorozwiązanie organizacji. W audycji Świat w Powiększeniu mówił o tym Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl).
2017-04-10, 20:25
Posłuchaj
Po ponad czterdziestu latach istnienia, ETA przestała być organizacją zbrojną. We wskazanych przez terrorystów miejscach znaleziono 120 karabinów i pistoletów oraz 3 tony materiałów wybuchowych. Eksperci szacują, że na wolności wciąż przebywa około stu członków ETA. Arnaldo Otegi, były członek organizacji, a obecnie rzecznik separatystycznej baskijskiej partii - Bildu twierdzi, że separatyści wkrótce rozpoczną debatę o przyszłości, a najpóźniej w lipcu poinformują o decyzjach. Będzie to albo samorozwiązanie albo przekształcenie w organizację cywilną, jeśli zgodzi się na to hiszpański rząd. Proces pokojowy w Kraju Basków popierają tamtejsi biskupi i wszystkie partie polityczne z wyjątkiem rządzącej Partii Ludowej.
Maciej Okraszewski wskazywał, że to dopiero początek końca. Wyjaśniał, że struktura ETA podzielona jest na komórki, które często nie wiedzą o sobie nawzajem, by uniknąć wpadki. Obecnie jednak muszą się porozumieć. – Wszystko wskazuje na to, że ETA ulegnie rozwiązaniu. Albo ogłosi je oficjalnie, albo zaprzestanie działalności – mówił. Podkreślił jednak, że wciąż jest pewna grupa radykałów, ok. 100 osób, które nie zgadzają się na przerwanie działalności zbrojnej i będą ją kontynuować. – Pytanie, w jakim stopniu. Najpoważniejsze zamachy są wykluczone, ale w arsenałach przekazanych francuskiej policji nie ma całej broni ETA – przekonywał.
Zdaniem gościa, stanowisko wszystkich większych partii hiszpańskich jest jasne i nie będzie negocjacji z terrorystami. – Domagają się jednostronnego rozwiązania i zapowiadają, że będą ścigać wszystkich, którzy są winni zbrodni i będą ich sądzić. Prawdopodobny scenariusz jest taki, że ETA jako organizacja zbrojna zaprzestaje działalności, a ci jej działacze, którzy mają krew na rękach do końca życia będą się ukrywać – podsumował.
Od początki istnienia z rąk ETA zginęło 829 osób. W więzieniach wciąż przebywa 339 terrorystów baskijskich.
REKLAMA
W Świecie w Powiększeniu była również mowa o zagrożeniu ze strony Korei Północnej. Gościem był Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Magdalena Skajewska.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 10.04.2017
Godzina emisji: 19:33
REKLAMA
Polecane
REKLAMA