more_horiz

Wybory w Szwecji. Szwedzcy Demokraci rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 21:41
Szwedzcy nacjonaliści po niedzielnych wyborach mogą stać się drugą siłą w parlamencie i pogrążyć centroprawicę. Oczekiwane zwycięstwo socjaldemokratów prawdopodobnie nie wystarczy im do rządzenia w ramach ich dotychczasowej koalicji z Zielonymi. O sytuacji politycznej w Szwecji przed zbliżającymi się wyborami mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia z PAN.
Audio
asd
asdFoto: PAP/PONTUS LUNDAHL

- Szwedzcy Demokraci to partia, która pojawiła się na scenie politycznej ponad dekadę temu. Rozpoczęła dosyć mocnymi nacjonalistycznymi hasłami, które z czasem zostały nieco złagodzone. Po odsunięciu tych najbardziej skrajnych, nacjonalistycznych haseł rosła w siłę. Podczas dwóch ostatnich wyborów znaczenie tej parit ciągłe rosło. - mówił Marcin Fronia. - W ostatnich wyborach partia osiągnęła wynik 14 proc. poparcia. Teraz mówi się o 17-20 proc. poparciu. Oczywiście w dalszym ciągu pojawiają się hasła mówiące o usunięciu imigrantów. Pod względem migrantów Szwecja ma największy odsetek ze wszystkich krajów w UE. Ponad 24 proc. osób ma w korzenie "migranckie". - dodał gość.

Ponad 7,2 mln Szwedów w wielu punktach, na dworcach czy w bibliotekach, głosuje przedterminowo już od 22 sierpnia. W niedzielę, w dniu wyborów, mogą jeszcze zmienić swój głos, kiedy to lokale wyborcze czynne będą od godz. 8 do 20. 

Więcej w całej audycji. 

Świat w powiększeniu prowadziła Magdalena Skajewska. 

PR24

_____________________

Data emisji: 07.09.18

Godzina emisji: 19:47


Zobacz więcej na temat: Europa Szwecja pr24

Zobacz także

Zobacz także