more_horiz

Dr Bryc: ewentualne procesy Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta mogą mieć charakter pokazowy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 20:20
- Aleksandr Łukaszenka nie jest w stanie odpowiedzieć Polsce na arenie międzynarodowej, więc uderza w mniejszość polską w swoim kraju. Jest to pewien sygnał i przestroga dla mniejszości polskiej na Białorusi, a także informacja dla władz w Warszawie - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Andżelika Borys
Andżelika BorysFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Andżelikę Borys i troje innych liderów Związku Polaków na Białorusi przewieziono z mińskiego aresztu tymczasowego "Akreścina" do stołecznego aresztu "Waładarka". Zazwyczaj przebywają w nim osoby, wobec których wytaczane są procesy karne. 

pap1808049796 (4) (1) (1).jpg
Białoruś: liderzy Związku Polaków w areszcie "Waładarka". Na początku tygodnia ruszą przesłuchania

Polscy aktywiści zostali zatrzymani w związku z zarzutami białoruskiej Prokuratury Generalnej dotyczącymi obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym Żołnierzy Wyklętych.

- Jest to pewien sygnał i przestroga dla mniejszości polskiej na Białorusi, a także informacja dla władz w Warszawie. To, co ich czeka, to kolejne kłopoty, bo polityka przykręcania śruby przez białoruskie władze odnosi się nie tylko do protestujących, którzy nie uznają prezydentury Aleksandra Łukaszenki, ale  też do mniejszości polskiej. Na pewno lepiej w najbliższym czasie nie będzie - stwierdziła dr Agnieszka Bryc.

Posłuchaj
24:45 PR24_mp3 2021_03_27-19-33-01.mp3 Dr Agnieszka Bryc o napiętych stosunkach polsko-białoruskich ("Świat w powiększeniu")

W opinii ekspert, ewentualne procesy Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta mogą mieć charakter pokazowy.

- Wszystko będzie uzależnione od potrzeby politycznej Łukaszenki. Teraz dąży do tego, by w skuteczny sposób wystraszyć i odstraszyć społeczeństwo, które wraz z wiosną chciałoby wyjść na ulice i kontynuować manifestacje zatrzymane przez zimę oraz represje - dodała rozmówczyni Piotra Węża.

Podkreśliła, że Polska od dłuższego czasu pełni w Mińsku rolę największego wroga politycznego. - Nie dziwmy się, zatem, że skoro Łukaszenka nie jest w stanie odpowiedzieć naszemu państwu na arenie międzynarodowej, to uderza w mniejszość polską w swoim kraju - wyjaśniła dr Bryc.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także