more_horiz

"Wielokrotnie dochodziło do radykalizmu po obu stronach". Raubo o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 20:45
- Hamas walczy o władzę, o rząd dusz i kwestia zaognienia sytuacji z Izraelem jest na rękę radykałom - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, analityk, wykładowca, portal "Defence24.pl".
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ARCH/EPA/MOHAMMED SABER

Gość PR24 komentował wydarzenia związane z najnowsza odsłoną konfliktu izraelsko - palestyńskiego. Jak powiedział, ciekawy jest konglomerat wspierający daną stronę konfliktu.

- Dziś takie postawy są trudnym barometrem do oceny, po której stronie stoją sympatie. Faktycznie Izrael boryka się z problemem wynikającym z prawa do samoobrony, choć zdjęcia oddają fakty - mówił ekspert.

"Radykalizm po obu stronach"

shutterstock_caritas1200free.jpg
"Wspieramy mobilne kliniki, prowadzimy pomoc pieniężną". Hazboun o działaniach Caritasu w Strefie Gazy

Przypomniał, że nie ma równomierności, ale trzeba podkreślić iż wielokrotnie dochodziło do radykalizmu po obu stronach sporu. - Problem jest skomplikowany, a u jego podstaw leży cały galimatias regionalny i podział ziem, a także stosunek relacji do wydarzeń historycznych - mówił dr Jacek Raubo.

Po nocnych izraelskich nalotach liczba ofiar wojny w palestyńskiej enklawie wzrosła do 174, a rannych jest kilkaset osób. Tysiące pozostały bez dachu nad głową.

ONZ szacuje, że od początku konfliktu swoje domy w Gazie opuściło co najmniej 10 tysięcy osób. Większość z nich schroniła się w szkołach lub meczetach, ale nie mają tam stałego dostępu do wody czy środków czystości, a w Gazie szerzy się koronawirus.


Posłuchaj
12:31 PR24_mp3 2021_05_16-19-44-45.mp3 J. Raubo o konflikcie palestyńsko-izraelskim ("Świat w powiększeniu")

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Jacek Raubo (analityk, wykładowca, portal "Defence24.pl")

Data emisji: 16.05.2021

Godzina: 19:44

Zobacz także

Zobacz także