more_horiz

"Znaczące wydarzenie dla Europy". Europejskie komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 21:50
- Zaskakujące oświadczenie wydał socjalista Arnaud Montebourg, były minister gospodarki i kandydat we francuskich wyborach prezydenckich 2022 roku. Jego zdaniem decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego była suwerenna, należy ją uszanować i nikt nie ma prawa jej podważać, a szczególnie KE, która nie posiada żadnej demokratycznej legitymizacji - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Tyszka-Drozdowski ("Teologia Polityczna"). Gościem była też Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo").
Audio
  • Olga Doleśniak-Harczuk i Krzysztof Tyszka-Drozdowski gośćmi Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)
Prezes TK Julia Przyłębska
Prezes TK Julia PrzyłębskaFoto: Tomasz Tołłoczko / Trybunał Konstytucyjny

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian wydali w piątek wieczorem wspólne oświadczenie w sprawie przestrzegania prawa Unii Europejskiej. Ocenili, że Polska, jako członek Unii Europejskiej, ma prawny i moralny obowiązek bezwarunkowego przestrzegania wspólnych zasad i wartości. 

shutterstock_Zemmour-1200.jpg
Eric Zemmour: czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad europejskim

Olga Doleśniak-Harczuk oceniła, że główni niemieccy politycy zachowali jednak powściągliwość w kwestii komentowania wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. - W Niemczech trwają intensywne rozmowy ws. koalicji rządzącej. Jednak politycy drugiego i trzeciego rzędu chętnie wyrażali swoje opinie w mediach społecznościowych. Zazwyczaj były one negatywne, nawet z demagogicznym zacięciem. Moją uwagę zwrócił natomiast artykuł na łamach "Sueddeutsche Zeitung". Jego autor zadał pytanie, czy UE nie rości sobie kompetencji, które nie są w jej zasięgu, ponieważ rozstrzyganie o kształcie wymiaru sprawiedliwości nie należy do kompetencji unijnych. Redakcja zachowała się uczciwie w tej kwestii - powiedziała publicystka. 

Czytaj także:

Aż tak wstrzemięźliwych reakcji nie było nad Sekwaną. - Prezydent Macron i jego otoczenie tkwią w nastawieniu do Polski jako do krnąbrnego dziecka Europy, który chce rozsadzić UE. Odmienne stanowisko reprezentuje Marine Le Pen. Natomiast zaskakujące oświadczenie wydał socjalista Arnaud Montebourg, były minister gospodarki i kandydat w wyborach prezydenckich 2022 roku. Jego zdaniem decyzja Polskiego Trybunału Konstytucyjnego była suwerenna, należy ją uszanować i nikt nie ma prawa jej podważać, a szczególnie KE, która nie posiada żadnej demokratycznej legitymizacji. Powiedział też, że orzeczenie TK jest znaczącym wydarzeniem dla Europy, a Francja powinna postąpić podobnie. Stwierdził też, że to pierwszy krok w stronę głębokiej przebudowy UE, że być może dzięki polskiej stanowczości UE wróci do zdań bardziej pożytecznych i przestanie ingerować w sprawy wewnętrzne państw członkowskich - stwierdził Krzysztof Tyszka-Drozdowski. 

Posłuchaj
24:53 PR24 2021_10_11-19-34-18.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk i Krzysztof Tyszka-Drozdowski gośćmi Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

     

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że część prawa UE jest niezgodna z polską konstytucją i że polskie prawo jest ważniejsze niż unijne. Wywołało to konsternację polityków w całej Europie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście PR24: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo"),  Krzysztof Tyszka-Drozdowski ("Teologia Polityczna")

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 19:33 

Zobacz także

Zobacz także