more_horiz

Dowództwo V korpusu armii USA w Polsce. Pszczel: kolejny element układanki bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 21:16
- To, że dowództwo V korpusu armii USA będzie w Polsce, ma bardzo duże znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel, były szef biura NATO w Moskwie. - Dowództwa to kolejny element układanki potrzebnej do tego, zwłaszcza państwom frontowym, by podwyższyć stopień bezpieczeństwa tak, by nie przyszło do głowy nikomu, zwłaszcza na Kremlu, dokonać realnej prowokacji wojskowej - tłumaczył.
Robert Pszczel w PR24: dowództwa to kolejny element układanki potrzebnej do podwyższenia stopień bezpieczeństwa
Robert Pszczel w PR24: dowództwa to kolejny element układanki potrzebnej do podwyższenia stopień bezpieczeństwaFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

W środę zakończył się pierwszy dzień madryckiego szczytu NATO. Jednymi z najważniejszych ustaleń jest zgoda na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO oraz ulokowanie w Polsce stałego dowództwa V Korpusu wojsk lądowych USA.

- Zasadnicze decyzje mamy już podjęte, one w średniej albo długiej perspektywie pozwolą Sojuszowi zareagować prawidłowo i efektywnie na to wyzwanie, które rzuciła NATO i całemu bezpieczeństwu regionu euroatlantyckiego Rosja - stwierdził w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel, były dyrektor biura NATO w Moskwie.

Szczyt, który położył fundamenty pod bezpieczny dom NATO

- Rosja została uznana, przez 30 krajów członkowskich, jako największe zagrożenie dla całego regionu euroatlantyckiego. Co więcej, mówi się explicite, że nie można wykluczyć, iż Rosja mogłaby starać się naruszyć integralność terytorialną państw członkowskich. To właściwie oznacza w prostym języku, że NATO nie może, jako organizacja, wykluczyć potencjalnej agresji. To nie jest nowość, bo tak to wygląda, taka jest rzeczywistość, ale zupełnie inaczej wyglądał dokument sprzed kilkunastu lat, który obowiązywał do dzisiaj, to ma podstawowe znaczenie - wskazał.

W ocenie gościa "Świata w powiększeniu", "druga sprawa to konfigurowanie całego systemu obronnego sił NATO tak, by ten odpowiadał potrzebom chwili". - Wczoraj szef sztabu brytyjskiego porównał dzisiejszą sytuację do roku 1937. Mówimy o poważnych kwestiach, wymagających poważnych odpowiedzi. Nie wszystkich ten szczyt był w stanie natychmiast udzielić, ale położył fundamenty pod ten bardziej bezpieczny dom NATO i świata zachodniego - argumentował.

Dowództwo jako ważny element układanki bezpieczeństwa

Pytany o znaczenie decyzji o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa V korpusu armii USA, rozmówca Antoniego Opalińskiego ocenił, że to "nie jest formalnie decyzja szczytu, tylko amerykańska". - To trzeba poprzeć konkretnymi deklaracjami państw. Stany Zjednoczone dlatego są przywódcą NATO, że wymieniły cały szereg bardzo konkretnych decyzji, z których jedna dotyczy rozlokowania w sposób permanentny, co jest absolutnie ewenementem w okresie po zimnej wojnie, na terytorium Polski, dowództwa V korpusu - stwierdził.

Przypomniał, że ów korpus istniał w okresie zimnej wojny, potem został rozformowany, a potem - powołany ponownie. - To, że jego dowództwo będzie w Polsce, ma bardzo duże znaczenie. Dowództwa to kolejny element układanki potrzebnej do tego, zwłaszcza państwom frontowym, by podwyższyć stopień bezpieczeństwa tak, by nie przyszło do głowy nikomu, zwłaszcza na Kremlu, dokonać realnej prowokacji wojskowej wobec NATO - tłumaczył Robert Pszczel.

Posłuchaj
25:41 Robert-Pszczel--PR24_mp3 2022_06_29-19-33-19.mp3 Robert Pszczel: decyzja o rozlokowaniu stale dowództwa V korpusu w Polsce to ewenement ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Robert Pszczel (były dyrektor biura NATO w Moskwie)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 19.30


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także