more_horiz

"Kolejny objaw zmiany porządku światowego". Dr Winkler o aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 20:18
- Rosjanie podjęli działania na zasadzie faktów dokonanych, ogłaszając - na szczęście nieuznane przez społeczność międzynarodową - referenda. Jednak z ich punktu widzenia dają im one możliwość potencjalnego tłumaczenia użycia broni jądrowej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Polskie Towarzystwo Geopolityczne). 
Dr Krzysztof Winkler: to kolejny objaw zmiany porządku światowego
Dr Krzysztof Winkler: to kolejny objaw zmiany porządku światowegoFoto: PAP/EPA/STRINGER

Władimir Putin wydał w czwartek (29 września) wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. Natomiast w piątek (30 września) rosyjski przywódca wygłosił przemówienie na ten temat.

- To jest kolejny objaw tego, że zmienia się porządek światowy i siła rozumiana jest nie tylko jako siła gospodarcza czy soft power, ale siła militarna, siła danego państwa, która zaczyna decydować - stwierdził dr Krzysztof Winkler. 

- Rosjanie podjęli działania na zasadzie faktów dokonanych, ogłaszając - na szczęście nieuznane przez społeczność międzynarodową - referenda. Jednak z ich punktu widzenia dają im one możliwość potencjalnego tłumaczenia użycia broni jądrowej - dodał. 

"Czerwony guzik"

Zapytany o to, czy faktycznie możliwe jest użycie przez Rosję broni nuklearnej, powiedział, że "w tej sprawie obowiązuje cały łańcuch dowodzenia". - Nie tylko sam prezydent Władimir Putin podejmuje decyzję o naciśnięciu czerwonego guzika - podkreślał gość PR24.

Powiedział również, że w tym przypadku istotnym aspektem jest kwestia uwarunkowań międzynarodowych, czyli reakcji Zachodu oraz Stanów Zjednoczonych. - Z drugiej strony ważna jest także reakcji Pekinu, który ma coraz więcej do powiedzenia w Azji Środkowej i w kontaktach z Rosją - mówił. 

Zaznaczył, że w tej kwestii pojawia się również pytanie - jak Chińczycy odebraliby tak daleko idącą eskalację tego konfliktu. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:02 PR24_mp3 2022_09_30-19-32-45.mp3 Dr Krzysztof Winkler: to kolejny objaw zmiany porządku światowego (Świat w powiększeniu/Polskie Radio 24)

** *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Krzysztof Winkler (Polskie Towarzystwo Geopolityczne)

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 19.33

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także