more_horiz
Wiadomości

Stoltenberg: to największa próba aneksji w Europie od zakończenia II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 18:15
- To największa, nielegalna aneksja w Europie od II wojny światowej, nie uznajemy jej - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że to oznaka słabości Rosji.
Sekretarz generalny NATO: to największa próba aneksji terytorium na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej.
Sekretarz generalny NATO: to największa próba aneksji terytorium na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej.Foto: twitter/@NATOpress

- Kolejne 15 procent ukraińskiego terytorium, obszaru zbliżonego do powierzchni Portugalii, zostało nielegalnie, zbrojnie zajęte przez Rosję. Fikcyjne referenda zostały zorganizowane w Moskwie i narzucone Ukrainie z całkowitym pogwałceniem prawa międzynarodowego - mówił szef Sojusz. Wezwał wszystkie państwa na świecie, by odrzuciły te próby dokonania podboju terytorialnego.

- Te ziemie to Ukraina, ich zajęcie jest bezprawne - zaznaczył sekretarz generalny NATO. Podkreślał też, że te działania to oznaka słabości Rosji.

- Putin zmobilizował setki tysięcy dodatkowych żołnierzy, zaangażował się w nieodpowiedzialne wymachiwanie atomową szablą i teraz nielegalnie zaanektował więcej terytorium Ukrainy. To jest najpoważniejsza eskalacja od początku wojny. Nie jest to jednak oznaka siły, to oznaka słabości i przyznanie się, że wojna nie przebiega zgodnie z planem. Putin poniósł całkowitą klęskę w realizacji swoich celów strategicznych - argumentował Jens Stoltenberg.

"Ukraina ma prawo do odbicia ziem"

Powiedział też, że NATO nie jest stroną konfliktu, ale wspiera Ukrainę w jej prawie do obrony swojego terytorium. - Ukraina ma prawo do odbicia zajętych przez Rosję ziem - mówił szef NATO i wzywał Rosję do zakończenia wojny. „To Putin jest odpowiedzialny za jej rozpętanie - powiedział szef Sojuszu.

Zapewnił, że NATO będzie wspierało wojskowo Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne. - Jeśli Rosja przestanie walczyć to nastąpi pokój. Jeśli Ukraina przestanie walczyć, to zniknie z mapy Europy jako niepodległe i suwerenne państwo - podkreślił Jens Stoltenberg.

Był on też pytany przez zachodnich dziennikarzy o ryzyko dalszego wspierania Ukrainy przez NATO. - Brak działania to ogromne ryzyko - odpowiadał sekretarz generalny i przestrzegał Rosję przed użyciem broni nuklearnej, bo konsekwencje - jak mówił - będą bardzo poważne.

Sekretarz generalny NATO powiedział, że każdy demokratyczny kraj ma prawo dołączyć do Sojuszu. Podkreślił, że decyzję o przyjęciu jakiegoś państwa podejmują sojusznicy jednomyślnie. W ten sposób Jens Stoltenberg odpowiedział na pytanie o decyzję prezydenta Ukrainy, który ogłosił, że złożył wniosek o przyjęcie do Sojuszu w trybie przyspieszonym.

Posłuchaj
00:55 11968667_1.mp3 "Putin zmobilizował setki tysięcy dodatkowych żołnierzy, zaangażował się w nieodpowiedzialne wymachiwanie atomową szablą i teraz nielegalnie zaanektował więcej terytorium Ukrainy. To jest najpoważniejsza eskalacja od początku wojny. Nie jest to jednak oznaka siły, to oznaka słabości i przyznanie się, że wojna nie przebiega zgodnie z planem. Putin p

Czytaj także:

PAP/twitter/as/kor

Zobacz także

Zobacz także