more_horiz

Tomasz Wróblewski: w momentach kryzysu w Unii Europejskiej brakuje solidarności

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 20:30
- Wszyscy zaklinamy słowa o wspólnocie, o jedności Unii Europejskiej. Natomiast jak widzieliśmy to w pandemii, a także w czasie kryzysu 2008 roku i podczas kryzysu migracyjnego - w momentach największych napięć każdy zajmuje się sobą i stara się ratować własne granice czy własny budżet, albo własną pozycję energetyczną - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z WEI. 
Zdaniem gościa PR24 w Unii Europejskiej brakuje solidarności
Zdaniem gościa PR24 w Unii Europejskiej brakuje solidarności Foto: carlo deviti/shutterstock

- Po raz kolejny wnoszę o to, aby spadały ceny certyfikatów ETS poprzez uwolnienie specjalnych uprawnień. Komisja Europejska może to zrobić, poprzez usztywnienie cen ETS na pewnym poziomie -powiedział w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu Unii Europejskiej.

Zdaniem gościa PR24, choć wiele mówi się o wspólnocie i solidarności w ramach UE, to w działaniach - zwłaszcza w przypadku kryzysów - tego nie widać.

- Wszyscy zaklinamy słowa o wspólnocie, jedności Unii Europejskiej. Natomiast jak widzieliśmy to w pandemii, jak widzieliśmy to w czasie kryzysu 2008 roku, a także podczas kryzysu migracyjnego - w momentach największych napięć każdy zajmuje się sobą i stara się ratować własne granice czy własny budżet, albo własną pozycję energetyczną - powiedział Tomasz Wróblewski. 

- Każdy z tych polityków jest pod presją swoich wyborców. Niektórzy, tak jak polski rząd, też niedługo będą musieli się liczyć z wyborami. Wiedzą, że to wszystko będzie tematem kampanii wyborczej. Nastroje, które mamy w Europie, pokazują, że społeczeństwo jest trochę zmęczone brakiem rozwiązań Unii Europejskiej i wychodzi z założenia, że państwa narodowe będą w stanie sobie lepiej z tym radzić - dodał ekspert.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:23 PR24 2022_10_07-19-35-09.mp3 Tomasz Wróblewski o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Świat w powiększeniu) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Tomasz Wróblewski (WEI)

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska ETS

Zobacz także

Zobacz także