more_horiz

Bogusz: problemem Chin są często kompletnie nieopłacalne inwestycje, niektóre nazywane białymi słoniami

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 20:30
- Odpowiedzią na chińskie problemy jest dziś ideologia, która jest dobrym narzędziem kontroli w rękach partii komunistycznej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Bogusz: problemem Chin są często kompletnie nieopłacalne inwestycje, niektóre nazywane białymi słoniami
Bogusz: problemem Chin są często kompletnie nieopłacalne inwestycje, niektóre nazywane białymi słoniamiFoto: Gil Corzo/Shutterstock

Chiny nie potępiły agresji Rosji na Ukrainę i wypowiadają się przeciwko sankcjom nakładanym na Moskwę. Deklarowały natomiast poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw. Już po rozpoczęciu inwazji zapowiadały jednak zacieśnianie współpracy z Rosją, m.in. w dziedzinie wojskowej. Xi Jinpinga otworzył w niedzielę (16.10) XX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

- Obecnie podstawowym problemem Chin jest przesunięcie kapitału i środków, które od lat są kierowane na generowanie PKB poprzez duże inwestycje, czasami kompletnie nieopłacalne, niektóre nazywane nawet białymi słoniami, robionymi tylko po to, by wydać pieniądze. Były lata, w których wydawano na inwestycje połowę swojego PKB, a to znaczy że PKB zjadało same siebie - powiedział dr Michał Bogusz.

"Utrata poparcia"

Dodał, że powyższej sytuacji nie dało się utrzymać na dłuższą metę, zwłaszcza że zmienia się otoczenie wewnętrzne, a chińska demografia jest na granicy zapaści i jesteśmy świadkami bardzo szybkiego odwracania się piramidy wiekowej. - Do tego dochodzi wysycenie infrastrukturą, pomogłoby przesunięcie środków na konsumpcję, ale problem polega na tym, że przesunięcie ich od klanów partyjnych, spowodowałoby utratę poparcia partii - mówił analityk.

Budowa "światowej klasy armii", obrona polityki "zera tolerancji wobec Covid" oraz sprzeciw wobec niepodległości Tajwanu - to główne tezy przemówienia prezydenta Chin rozpoczynającego XX zjazd partii komunistycznej. Oczekuje się, że Xi Jinping będzie pierwszym chińskim przywódcą od czasów Mao Zedonga, który będzie pełnił najwyższy urząd w państwie przez więcej niż dwie kadencje.


Posłuchaj
24:50 PR24_mp3 2022_10_17-19-33-33.mp3 Bogusz: problemem Chin są często kompletnie nieopłacalne inwestycje, niektóre nazywane białymi słoniami ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Michał Bogusz (analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 17.10.2022

Godzina: 19:33 

Zobacz także

Zobacz także