more_horiz

"Kraje te chcą kształtować porządek gospodarczy nie pod dyktando USA". Zajączkowski o grupie BRICS

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 21:30
- Grupa BRICS to może nie jest blok antyzachodni, ale jednak jest to grupa szukająca alternatywy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski, szef Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Kraje te chcą kształtować porządek gospodarczy nie pod dyktando USA. Zajączkowski o grupie BRICS
"Kraje te chcą kształtować porządek gospodarczy nie pod dyktando USA". Zajączkowski o grupie BRICSFoto: PAP/EPA/Maksim Blinov/Photohost agency brics-russia2020.ru HANDOUT

Gość PR24 mówił między innymi o grupie BRICS. Istniejąca od 2009 r. grupa stanowi wielostronny format współpracy największych mocarstw z różnych kontynentów (spoza Zachodu): Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA. Państwa te odpowiadają łącznie za 40 proc. światowej populacji, 28 proc. globalnego PKB i 20 proc. eksportu towarów. Współpraca odbywa się w ramach trzech filarów: politycznego i bezpieczeństwa, ekonomiczno-finansowego oraz kulturalnego.

"Ciało niesformalizowane"

- Ta grupa nosi nazwę od pierwszych liter jej państw, w 2011 roku dołączyło do tej grupy RPA na prośbę Moskwy i Pekinu, bo oba te państwa miały w tym interesy. Szefowie państw i rządów zaczęli spotykać się w 2009 i 2010 roku i zazwyczaj spotykają się co roku lub co dwa lata. Zaczęto na te gospodarki patrzeć jak na rynki wschodzące, będące dla świata zachodniego alternatywą. To jest ciało niesformalizowane, nie jest organizacją. Celem spotkań jest to, że te kraje chcą kształtować porządek gospodarczy nie pod dyktando USA - powiedział prof. Kamil Zajączkowski.

Tym, co łączy członków BRICS mimo wielu rozbieżnych interesów, jest niechęć do systemu międzynarodowego, który – ich zdaniem – jest zdominowany przez państwa zachodnie, a także krytyka polityki Zachodu (np. interwencji w Libii i Syrii, wspierania ruchów demokratycznych). By zyskać większy wpływ na globalne zarządzanie, państwa BRICS dążą do stworzenia wielobiegunowego porządku globalnego i reformy instytucji międzynarodowych. W ostatnich miesiącach krytyka Zachodu obejmowała takie kwestie jak blokowanie ograniczenia ochrony patentowej szczepionek przeciw COVID-19 i powolne tempo dostarczania preparatów do państw rozwijających się.

Posłuchaj
26:54 PR24_mp3 2022_11_12-19-33-07.mp3 "Kraje te chcą kształtować porządek gospodarczy nie pod dyktando USA". Zajączkowski o grupie BRICS ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Kamil Zajączkowski (szef Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.11.2022

Godzina: 19:33  

Zobacz także

Zobacz także