more_horiz

"Lepsza jedna zima bez prądu i ogrzewania, niż całe życie z Rosjanami". Oleh Biłecki o sytuacji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 20:45
- Czasami mamy wątpliwości co do wsparcia niektórych krajów, ale jeżeli chodzi o stanowisko Polski czy Finlandii, to jest to dla nas motywacja. W czasach, kiedy w miastach brakuje prądu czy ogrzewania, ta motywacja jest bardzo potrzebna - mówił w Polskim Radiu 24 Oleh Biłecki, dziennikarz telewizji Ukraina24.
Ślady walk w wiosce pod Chersoniem, Ukraina 20.11.2022 r.
Ślady walk w wiosce pod Chersoniem, Ukraina 20.11.2022 r.Foto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Na Ukrainie panuje trudna sytuacja energetyczna. Bez prądu pozostaje niemal połowa mieszkańców. To wynik zmasowanych ataków rakietowych Rosji. Od kilku tygodni niszczą one podstacje elektryczne i elektrociepłownie. Według głównego operatora sieci elektrycznych przerwy w dostawach prądu mogą trwać nawet kilka dni.

Oleh Biłecki komentował sytuację na Ukrainie, także w kontekście niedzielnego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premier Finlandii Sanną Marin. - Widzimy wsparcie Polski, polityczne i społeczne. Mimo tego, że jest wojna, że przeżywany tragiczne momenty, to jest to początek nowej perspektywy. Czasami mamy wątpliwości, czy niektórym krajom Europy zależy na tym, żeby Ukraina wygrała (…) tu można przypomnieć Victora Orbana nastroje, które mamy na Węgrzech, ale także decyzje i retorykę Berlina i Paryża. Widzimy zmianę retoryki prezydent Niemiec, po tym, jak musiał ukrywać się w schronie przeciwlotniczym, powiedział, że jego poprzednia opina była zła - przypominał gość audycji.

"Wiemy, dlaczego Rosjanie próbują zniszczyć elektrownie"

- Jesteśmy świadomi tego, że przed nami jest ciężka zima, ale wiemy, dlaczego tak jest, wiemy dlaczego Rosjanie atakują właśnie te obiekty infrastruktury, próbują zniszczyć elektrownie. Lepsza jest jedna ciężka zima bez prądu i ogrzewania, niż całe życie z Rosjanami - zauważył, odnosząc się do  rosyjskich nalotów, wymierzonych w obiekty cywilne, w tym elektrociepłownie i elektrownie.

Posłuchaj
21:14 PR24_mp3 2022_11_20-19-33-35.mp3 Oleh Biłecki o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Polska wraz z Czechami i Słowacją będzie namawiać Węgry do przyspieszenia ratyfikachu przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Taką zapowiedź złożył podczas wizyty w Helsinkach premier Mateusz Morawiecki. Z kolei fińska premier Sanna Marin podkreślała, że jej kraj - czekający także na zgodę Turcji - chce wstąpić do Sojuszu w tym samym czasie co Szwecja.

Dziękując premier Finlandii Sannie Marin za współpracę premier Morawiecki podkreślił, że razem "raz na zawsze" musimy odeprzeć rosyjskie zagrożenie i rosyjskie okrucieństwo. "Zrobimy to, jeśli będziemy zjednoczeni i jeżeli będziemy koncentrować się na kluczowych zagrożeniach i ryzykach geopolitycznych, zaś wszelkie problemy z wczoraj zostaną usunięte na boczny tor" - powiedział.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Oleh Biłecki

Data emisji: 20.11.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także