more_horiz

Czarnecki: PE na tle innych instytucji krytykował Rosję ostrzej niż KE

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 20:20
- Przy tego typu rezolucjach i negocjacjach z tym związanych, po to by uzyskać konsensus, szuka się takich sformułowań, które byłyby do zaakceptowania dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł, Ryszard Czarnecki. 
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: PR24/AK

Zgromadzenie Parlamentarne NATO uznało Rosję za państwo terrorystyczne. Poinformował o tym szef stałej delegacji Ukrainy przy NATO, Jehor Czerniew. Gość PR24 mówił z kolei o działaniach podejmowanych w tej kwestii przez Parlament Europejski.

"Traktowano Rosję z respektem"

- Alternatywą jest albo uznanie Rosji za państwo terrorystyczne, albo państwo sponsorujące terroryzm. Przeszliśmy długą drogę, bo pamiętam jak w europarlamencie pewien czas temu była gotowość do tego, by nie nazywać rzeczy po imieniu, a Rosję traktowano z respektem. Europarlament na tle innych instytucji krytykował jednak Rosję ostrzej niż Komisja Europejska - przypomniał europoseł Ryszard Czarnecki.

Sama rezolucja ma wzywać unijne instytucje i państwa do stworzenia ram prawnych, które pozwolą uznać niektóre kraje za "sponsorów terroryzmu". Na taką listę ma zostać wpisana Rosja. Rezolucja ma też wezwać do międzynarodowej izolacji Rosji. Rezolucja ma być głosowana na sesji europarlamentu w Strasburgu 23 listopada.


Posłuchaj
25:24 PR24_mp3 2022_11_21-19-32-52.mp3 "Jeszcze niedawno traktowano ją z respektem". Czarnecki o uznaniu Rosji za państwo terrorystyczne przez PE ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Ryszard Czarnecki (europarlamentarzysta)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina: 19:32 

Zobacz także

Zobacz także