more_horiz

Amerykańska pomoc dla Ukrainy. Prof. Żurawski: USA muszą pokazać Chinom, że są w stanie obronić sojusznika

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 20:15
- Interesy w polityce zagranicznej USA są takie, żeby nie dawać, na przykładzie Ukrainy, informacji innym rywalom, że Waszyngton nie jest w stanie obronić zaprzyjaźnionej demokracji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prof. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

- USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 mld dolarów, w tym m.in. system obrony powietrznej Patriot - potwierdził amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Polityk złożył tę deklarację na kilka godzin przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

Cele wizyty

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski powiedział w Polskim Radiu 24, że podstawowy cel wizyty Wołodymyra Zełenskiego to uzyskanie możliwości obrony przed atakami Rosji. - Jesteśmy świadkami zmasowanego ataku rosyjskiego na Ukrainę z zamiarem terrorystycznym. Chodzi nie tyle o uzyskanie sukcesu wojskowego, a postawienie społeczeństwa ukraińskiego w takiej sytuacji, żeby straciło wolę oporu. Jest to oczywiście niemożliwe, ale Rosjanie próbują to osiągnąć. Powodem wizyty jest potrzeba uzyskania instrumentu obrony przed tym zmasowanym atakiem. Jest to cel najważniejszy - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że interes w tym, żeby Ukraina odparła ataki Rosjan, mają także USA. - Interesy w polityce zagranicznej USA są takie, żeby nie dawać, na przykładzie Ukrainy, informacji innym rywalom USA, że Waszyngton nie jest w stanie obronić zaprzyjaźnionej demokracji. To by mogło prowokować testowanie, gdzie jeszcze Stany Zjednoczone są zbyt słabe, żeby taką inwazję zatrzymać - powiedział.

- Wszyscy mają w tyle głowy Tajwan i ambicje chińskie. To już dotyczy wyraziście interesów USA. Jeżeli okazałoby się, że Ukraina ze wsparciem Waszyngtonu nie jest w stanie zatrzymać Rosji, to będzie pytanie, czy Tajwan byłby w stanie zatrzymać Chiny - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
25:29 PR24 2022_12_21-19-33-00.mp3 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o sytuacji związanej z wojną na Ukrainie (Świat w powiększeniu)

***

Audycja:  "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (historyk, politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 21.12.2022

Godzina emisji: 19.33

dz/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także