more_horiz

Plany federalizacji UE. Saryusz-Wolski: nie na taką integrację się umawialiśmy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 20:31
- Intencja jest taka, żeby rządził dyrektoriat niemiecko-francuski, plus akolici, a pozostali mają się słuchać albo uczestniczyć w podejmowaniu decyzji tylko w takim zakresie, w jakim ci najsilniejsi pozwolą. To nie jest integracja, na którą się umawialiśmy - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/JP

- W Unii Europejskiej nie możemy sobie dalej pozwalać na blokowanie decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie - oświadczyła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock na odbywającej się w środę w Lizbonie konferencji. Na wprowadzanie takich zmian we Wspólnocie nie godzi się polski rząd

Gość PR24 podkreślił, że "to jedna z absolutnie kluczowych spraw, jeśli chodzi o zmianę traktatów". - Chociaż tych propozycji zmian jest multum. Są one zgłaszane przez wszystkie główne grupy polityczne. To wszystko jest zapisane w dokumencie, który liczy 219 stron. Ale najwięcej uwagi przyciąga kwestia odejścia od zasady jednomyślności, co hasłowo nazywa się obaleniem weta - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

"Weto zostało poważnie ograniczone"

Jak zaznaczył, "trzeba jednocześnie przypomnieć, że weto zostało bardzo poważnie ograniczone - w drodze między traktatem nicejskim a traktatem lizbońskim". - Pozostało ono już tylko w bardzo niewielu przypadkach. To polityka zagraniczna, obronna, podatki, budżet i niektóre sprawy socjalne - podkreślił europoseł.

- Wyciągany jest argument, że to przyspieszy, ułatwi niektóre sprawy. Ale, po pierwsze, demokracja nie ma być łatwa, tylko sprawiedliwa i skuteczna. A to wcale nie oznacza, że odejście od prawa weta czy odebranie resztek tego prawa, doprowadziłoby właśnie do tego. Po drugie, szermuje się argumentem mówiącym o tym, że im więcej krajów, tym trudniej podejmować decyzje. To absolutna nieprawda. Tym argumentem szachowano nas, kiedy wstępowaliśmy w 2004 roku do Unii Europejskiej - dodał.

W jego opinii "Baerbock powtarza to, co jest literalnie zapisane w umowie koalicyjnej rządu niemieckiego: czyli dążenie do utworzenia europejskiego superpaństwa o ustroju federalnym". - Ale tak naprawdę istotą tego jest scentralizowane superpaństwo - argumentował polityk.

Intencja jest taka, żeby rządził dyrektoriat niemiecko-francuski, plus akolici, a pozostali mają się słuchać albo uczestniczyć w podejmowaniu decyzji tylko w takim zakresie, w jakim ci najsilniejsi pozwolą. To nie jest integracja, na którą się umawialiśmy - podsumował Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:56 PR24 2023_01_09-19-33-17.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o planach federalizacji Unii Europejskiej (Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
ProwadzącyAntoni Opaliński
Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)
Data emisji: 9.01.2023
Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także