more_horiz

Saryusz-Wolski: eurodeputowani nie wiedzą, co jest w ustawie, i walą w Polskę jak w bęben

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 20:49
- Polska została już oskarżona i skazana bez procesu. Nie chodzi o to, czym jest komisja ds. rosyjskich wpływów. Europarlamentarzyści nie wiedzą, co jest w ustawie - że nie może ona nikogo wyłączyć z procesu wyborczego - i walą w Polskę jak w bęben - skomentował w Polskim Radiu 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).
Jacek Saryusz-Wolski opowiedział w Polskim Radiu 24 o komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Jacek Saryusz-Wolski opowiedział w Polskim Radiu 24 o komisji ds. badania rosyjskich wpływówFoto: PR24/J. Popławski

W środę późnym popołudniem na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się debata na temat polskiej ustawy, powołującej komisję do spraw zbadania rosyjskich wpływów. Do tego wydarzenia odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).

Jak ocenił, podczas dyskusji "gromy sypały się na Polskę". - Komisarz Didier Reynders nie ma zielonego pojęcia, co jest w środku tej ustawy. Wszyscy inni, którzy biorą udział w tej debacie, też nie. Po prostu wszystkie frakcje, które dzisiaj [środa - red.] zażądały, by tę debatę wywołać - socjaliści, liberałowie, zieloni i ludowcy - zostały o to poproszone przez polską opozycję - m.in. panią Sylwię Spurek, Różę Thun, Andrzeja Halickiego i Włodzimierza Cimoszewicza - wskazał.

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów

Jak dodał, "chodzi o to, by w tej sprawie podjąć dyskusję, która - wygląda na to - jest elementem kampanii wyborczej w Polsce". - Po drugie, nikt na zarzuty z trybuny PE, że nikt nie przeczytał treści i nie wie, co jest w tej ustawie, nie odpowiedział. Chodzi o to, by wziąć udział w kampanii na rzecz opozycji, a przeciwko rządzącej koalicji w Polsce i miotać groźby - skomentował.

Zapytany z kolei o niską frekwencję na sali PE, polityk wskazał, że "nie chodzi o frekwencję, tylko o to, by media to podchwyciły". - Polska została już oskarżona, osadzona i skazana zaocznie, bez procesu. Nie chodzi o to, czym jest komisja. Europarlamentarzyści nie wiedzą, co jest w ustawie - że nie może ona nikogo wyłączyć z procesu wyborczego - i walą w Polskę jak w bęben. Robią to, by podchwyciły to media i powtórzyły, że Polska po raz kolejny prowadzi uwłaczające sprawy i że trzeba ją za to potępić - powiedział gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:38 PR24_mp3 2023_05_31-19-33-26.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o komisji ds. badania rosyjskich wpływów ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (PiS)

Data emisji: 31.05.2023 r.

Godzina emisji: 19.33

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także