more_horiz

Komisja ds. wpływów Rosji. Poseł PiS: Polacy mają prawo wiedzieć wszystko na temat swojego kraju

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 19:25
- Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w duchu utrzymania transparentności przestrzeni publicznej. Polacy mają prawo wiedzieć wszystko na temat swojego kraju, jeśli chodzi o to, co działo się w ostatnich latach w stosunkach polsko-rosyjskich - skomentował w Polskim Radiu 24 poseł PiS Filip Kaczyński.
Filip Kaczyński opowiedział w Polskim Radiu 24 o komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Filip Kaczyński opowiedział w Polskim Radiu 24 o komisji ds. badania rosyjskich wpływówFoto: Baturina Yuliya/Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak skomentował w Polskim Radiu 24 Filip Kaczyński z PiS "decyzja komisji ds. rosyjskich wpływów w żaden sposób nikomu nie uniemożliwia startu do Sejmu czy do Senatu". - Wbrew temu, na co wskazuje opozycja, która próbuje za wszelką cenę wmówić Polakom nieprawdę, że komisja ma uderzyć politycznie w przeciwników wyborczych - podkreślił.

Polityk dodał, że komisja ma za zadanie zebrać materiał, który później mógłby być oceniany przez sądy, jeśli wynikałoby z niego, że dana osoba robiła coś nieodpowiedniego w obliczu współpracy polsko-rosyjskiej.

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów

Gość audycji wskazał, że opozycja sama może sugerować, że Donald Tusk stałby się bohaterem tej komisji, a więc z założenia mógłby mieć coś na sumieniu. - Na pewno Donald Tusk, jako premier i osoba, która przez osiem lat sprawowała w Polsce pełnię władzy (…), pewnie jakąś wiedzę na temat tych relacji polsko-rosyjskich w tamtych latach miała - zaznaczył.

Dodał też, że ważne, by komisja wyjaśniła, jak wyglądała polityka polsko-rosyjska w czasach objętych zakresem prac. - Sięgając w przeszłość, śp. prezydent Lech Kaczyński już w 2008 r. przestrzegał przed imperialnymi zapędami Rosji. Nawet wymieniał kraje, które są zagrożone przez Federację Rosyjską. Ukraina znalazła się wśród tych krajów, a w następstwie także i Polska - przypomniał.

Gość audycji wskazał ponadto, że "prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w duchu utrzymania transparentności przestrzeni publicznej". - Jak najbardziej odbieram to jako coś pozytywnego. Polacy mają prawo wiedzieć wszystko na temat swojego kraju, jeśli chodzi o to, co działo się w ostatnich latach w stosunkach polsko-rosyjskich. Właśnie do tego ta komisja ma doprowadzić - skomentował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:20 PR24_mp3 2023_05_31-17-34-38.mp3 Filip Kaczyński o komisji ds. badania rosyjskich wpływów ("Rozmowa PR24"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Filip Kaczyński (PiS)

Data emisji: 31.05.2023 r.

Godzina emisji: 17.35

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także