more_horiz

Plany PO obrony kraju na linii Wisły. Ekspert: to szokująca informacja dla mieszkańców wschodniej Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 21:23
- Z punktu widzenia mieszkańców tej części Polski jest to informacja szokująca. Ja pochodzę z tamtej strony Wisły. Jest to wstrząsające, biorąc pod uwagę to, że planowano oddać właściwie - zakładam, że bez jakiegoś większego oporu - tyle wielkich miast - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński z portalu i.pl. 
Doktryna obronna rządu PO zakładała, że będziemy się bronić na linii Wisły
Doktryna obronna rządu PO zakładała, że będziemy się bronić na linii Wisły Foto: plut. Aleksander Perz / wojsko-polskie.pl

W poniedziałek w mediach społecznościowych opublikowany został nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. "Tusk nie szanuje Polski Wschodniej i nie szanuje ludzi, którzy nie głosują na Platformę Obywatelską" - podkreślono. W spocie dodano, że "według doktryny obronnej czasów Tuska, linia obronna Polski miała się opierać na Wiśle". - O tym są te wybory, chodzi o bezpieczną przyszłość Polaków - wskazano.

W niedzielę 17 września minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił plan użycia Sił Zbrojnych, zatwierdzony przez ministra obrony w rządzie Donalda Tuska Bogdana Klicha, który zakładał, że "samodzielna obrona kraju potrwa maksymalnie dwa tygodnie, a po siedmiu dniach wróg dotrze do prawego brzegu Wisły".

- Te dokumenty są prawdziwe. Wcale się im nie dziwię, biorąc pod uwagę naszą wiedzę o tym, jak wyglądała polityka ówczesnych rządów na tak zwanym kierunku wschodnim. Była to tak naprawdę polityka układania się z Rosją w różnych aspektach, choćby w obszarze służb specjalnych. Dziś zostanie to poruszone w kolejnym odcinku "Resetu". Nie jest to dla mnie zaskakujące, kiedy patrzę na to na chłodno, jako analityk - powiedział Grzegorz Kuczyński.

Czytaj także w tvp.info: Pół Polski na rosyjski żer. Dokumenty i komentarze w serialu "Reset"

Jak zaznaczył, "jednak z punktu widzenia mieszkańców tej części Polski jest to informacja szokująca". - Ja pochodzę z tamtej strony Wisły. Jest to wstrząsające, biorąc pod uwagę to, że planowano oddać właściwie - zakładam, że bez jakiegoś większego oporu - tyle wielkich miast - dodał ekspert.

- Powiem więcej. Co z tego, że zatrzymano by czy formalnie próbowano by zatrzymać ofensywę rosyjską na linii Wisły, skoro gdzieś spod Wołomina rosyjska artyleria mogłaby spokojnie razić Łódź czy Poznań - podsumował gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:12 PR24 2023_09_26-19-33-35.mp3 Grzegorz Kuczyński o doktrynie obronnej PO (Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Grzegorz Kuczyński

Data emisji: 26.09.2023

Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także