more_horiz
Wiadomości

Minister Czarnek o planach obrony na linii Wisły: zdrada znaczącej części Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 08:13
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił, że plany rządów PO-PSL obrony terytorium Polski na linii Wisły "to jest zdrada znaczącej części społeczeństwa polskiego". - Mieszkańcy wschodnich regionów to wiedzą - stwierdził były wojewoda lubelski. - Byliśmy pozostawieni sami sobie - dodał w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Przemysław Czarnek o linii obrony na Wiśle: zdrada znaczącej części Polski; na wschodzie wiemy, że byliśmy pozostawieni sami sobie
Przemysław Czarnek o linii obrony na Wiśle: zdrada znaczącej części Polski; na wschodzie wiemy, że byliśmy pozostawieni sami sobieFoto: plut. Aleksander Perz / wojsko-polskie.pl

W poniedziałek w mediach społecznościowych opublikowany został nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. - Tusk nie szanuje Polski Wschodniej i nie szanuje ludzi, którzy nie głosują na Platformę Obywatelską - podkreślono.

"To trzeba wszystko brać w komplecie"

W spocie dodano, że "według doktryny obronnej czasów Tuska, linia obronna Polski miała się opierać na Wiśle". - O tym są te wybory, chodzi o bezpieczną przyszłość Polaków - wskazano.

Przemysław Czarnek w rozmowie z PAP odniósł się do planów rządów PO-PSL z 2011 roku. - To trzeba wszystko brać w komplecie - podkreślił.

- Jeżeli się weźmie pod uwagę fakt, że Polska Wschodnia była całkowicie niedoinwestowana, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że jeszcze w 2015 roku, na koniec rządów PO i PSL, do Lublina z Warszawy wracało się cztery godziny, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dróg w gminie Opole Lubelskie przez 20 lat zrobiono 10 km, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że siedmiokrotnie premier Mateusz Morawiecki zwiększał w województwie lubelskim fundusze na drogi lokalne, bo tu było zaniedbanie straszne; i jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że tutaj likwidowano ogromną część jednostek wojskowych, w tym w Lublinie, to linia na Wiśle, linia obrony jest zbieżna z hasłem Platformy Obywatelskiej, które jest autorstwa Włodzimierza Karpińskiego - wówczas ministra skarbu państwa, a dzisiaj zatrzymanego i któremu się zarzuca 5 mln złotych łapówki, który powiedział: **** z Polską Wschodnią - powiedział Czarnek.

Przemysław Czarnek: to zdrada znaczącej części Polski

W jego ocenie, działania poprzedników zmierzały do tego, aby przyjąć linię obrony przed inwazją Rosji na linii Wisły. - Wszystkie miasta po tej stronie, czyli m.in. Opole Lubelskie, Lublin, Puławy, Świdnik, Łęczna, Chełm miały być oddane Rosjanom, a bronić mieliśmy się na linii Wisły - podkreślił.

- Siłą rzeczy: nie było tu dróg, nie było jak przemieszczać wojsk, bo nie było już wojsk, zlikwidowano jednostki, a cała armia mieściła się na Stadionie Narodowym - wskazał polityk PiS.

Czytaj także w tvp.info: Pół Polski na rosyjski żer. Dokumenty i komentarze w serialu "Reset"

Czytaj także:

- To jest zdrada znaczącej części Polski, to jest zdrada znaczącej części społeczeństwa polskiego - pozostawienie ich bez inwestycji, bez obrony, jakby nie byli częścią państwa polskiego - i to ludzie na wschodzie wiedzą, w województwie podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim po części, w podlaskim, warmińsko-mazurskim - ocenił Czarnek pytany o polityczną ocenę planu. - Byliśmy pozostawieni sami sobie - dodał minister.

Posłuchaj
00:25 12565701_1.mp3 Profesor Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej ocenił w Polskim Radiu 24, że plany obronne Polski z czasów rządów PO-PSL, zakładające obronę Polski na linii Wisły, naruszały polską konstytucję (IAR) 

Szef MEiN przypomina słowa premiera

Odniósł się też do słów szefa rządu Mateusza Morawieckiego. - Premier pięknie powiedział, że Stalin przesunął nam granicę na linię Bugu, a Tusk przesuwał granicę na linię Wisły" - przypomniał polityk PiS. "Wstyd i hańba - podkreślił.

17 września w mediach społecznościowych pojawił się spot, w którym szef MON Mariusz Błaszczak przywołuje fragmenty planu użycia Sił Zbrojnych RP w ramach samodzielnej operacji obronnej, zatwierdzonego w 2011 roku przez b. szefa MON Bogdana Klicha.

- Rząd Tuska, w razie wojny, był gotowy oddać połowę Polski. Plan użycia Sił Zbrojnych, zatwierdzony przez ówczesnego szefa MON Klicha zakładał, że samodzielna obrona kraju potrwa maksymalnie dwa tygodnie, a po siedmiu dniach wróg dotrze do prawego brzegu Wisły - mówił Błaszczak w nagraniu.

Posłuchaj
00:27 12566376_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki w Świdniku: wydajemy dziś na polską armię 137 mld zł (IAR) 

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Minister Błaszczak: nasi poprzednicy w zasadzie oddali połowę Polski pod okupację rosyjską, jeżeli doszłoby do ataku

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także