Zmiażdżony diament

2014-07-22, 15:21

Zmiażdżony diament
. Foto: flickr/racineur

Amerykańscy fizycy zajęli się kompresją diamentu. Minerał został poddany działaniu rekordowo wysokiego ciśnienia. Zdaniem badaczy materia pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem może zmieniać swoje właściwości.

Posłuchaj

22.07.14 Rip Collins: „Jeszcze 50 lat temu sądzono, że jeżeli coś zostanie zmiażdżone pod tak wielkim ciśnieniem, to fizyka i chemia staną się bardzo proste (…)”
+
Dodaj do playlisty

Kompresja diamentu była możliwa dzięki zastosowaniu wiązek 176 laserowych, które poddały minerał ciśnieniu 50 milionów atmosfer. We wnętrzu jądra Ziemi panuje ciśnienie rzędu 3,5 miliona atmosfer. Na innych planetach są to jeszcze wyższe wartości.

– Jeszcze 50 lat temu sądzono, że jeżeli coś zostanie zmiażdżone pod tak wielkim ciśnieniem, to fizyka i chemia staną się bardzo proste. Powstaje wówczas prosty i gęsto upakowany system, ale pojawiła się ostatnio nowa fala myślenia o zachowaniu materiałów w takich warunkach. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste – mówił Rip Collins, współautor badań.

Wynalazki i pomysły, które zmieniają życie

W madryckim muzeum techniki otworzona została wystawa o tytule „Wynalazki i pomysły, które zmieniają życie”. Zaprezentowano tam projekty, które pomagają, a nawet ratują życie najbiedniejszym.

– Inkubator kosztuje zwykle 15 tys. euro. W Indiach powstał inkubator ogrzewany ciepłą wodą, który kosztuje 25 euro. Za mniej niż 1 euro oświetlają domy mieszkańcy slumsów. Napełniają oni butelki wodą z chlorem, które w dzień się nagrzewają, a w nocy świecą jak żarówka o mocy 60 watów – wymieniała w PR24 Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.

Koniec HIV/AIDS?

ONZ sugeruje, że epidemia HIV/AIDS może zostać opanowana do roku 2030. Z najnowszego raportu organizacji wynika, że liczba zgonów wywołanych AIDS regularnie spada, ale potrzeba zdecydowanych działań. Za spadek śmiertelności odpowiadają skuteczne leki antyretrowirusowe, które blokują namnażanie się wirusów i zmniejszają ryzyko zakażenia.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

Wróć do strony głównej