Placówki studiów zaawansowanych – miejsca spokojnej pracy naukowców

Od niedawna w Warszawie działa instytut PIASt (Polish Institute of Advanced Studies). Idea placówek studiów zaawansowanych, dedykowana cudzoziemcom, narodziła się w latach 30. ubiegłego wieku w Princeton. Polega na zaoferowaniu wybitnym uczonym miejsca i warunków do spokojnej pracy. O idei i instytucie mówił w audycji Czas na Naukę prof. Przemysław Urbańczyk, dyrektor placówki.

2017-04-20, 12:49

Placówki studiów zaawansowanych – miejsca spokojnej pracy naukowców
Główny budynek instytutu w Princeton w USA, otwarty w 1939 roku. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

20.04.2017 Czas na Naukę: placówki studiów zaawansowanych. Gość: prof. Przemysław Urbańczyk, dyrektor PIASt
+
Dodaj do playlisty

Obecnie w Warszawie przebywa czterech cudzoziemców: prof. Victor Rosenthal z Paryża (kognitywista), Anglik – prof. Ian Wood (mediewista), prof. Riccardo Pozzo z Włoch (filozof) i dr Michael Esch z Niemiec (historyk). Są pierwszymi stypendystami instytutu PIASt.

Gość tłumaczył, że naukowcy, pracując w swoich instytutach, zbyt wiele czasu poświęcają na sprawy administracyjne, organizacyjne, co powoduje, że brakuje go na pracę naukową. – Trudno się skupić, by moc skończyć większe dzieło. Chodzi więc o to, by wyrwać tych badaczy z młyna codzienności, przenieść ich w zupełnie inne środowisko, stworzyć im warunki do pracy – zaznaczył. Dodał, że instytut nie jest jednak przeznaczony dla nauk eksperymentalnych.

Prof. Urbańczyk mówił, że sama placówka na przyjmowaniu uczonych zyskuje niewiele. – Chodzi o to, by stworzyć mini wspólnotę interdyscyplinarną badaczy o ciekawych pomysłach, którzy będą przez kilka miesięcy razem pracować i tworzyć nową jakość naukową – tłumaczył. Wskazywał również, że dzięki instytutowi badacze są wprowadzani w polskie środowisko naukowe. – Nie jest sztuką zorganizować wykład, czy konferencję, ale żeby tutaj siedzieli, skontaktowali się z lokalnymi środowiskami naukowymi. By namawiać ich do współpracy, by pokłosiem tego były na przykład wspólne projekty badawcze – przekonywał.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Katarzyna Złotnicka-Kobylecka.

Polskie Radio 24/ip

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

REKLAMA

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 11:45


 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej