Polacy potwierdzili, że światło może się rozpraszać na świetle
W tzw. klasycznej teorii dwa fotony, czyli cząstki światła ze sobą nie oddziałują. Gdyby tak się działo częściej, to nie widzielibyśmy siebie, albo np. patrząc w nocy na niebo, nie podziwialibyśmy gwiazd. Tymczasem polscy naukowcy, pracujący w międzynarodowym eksperymencie ATLAS Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC w CERN pod Genewą po raz pierwszy zaobserwowali zjawisko rozpraszania światła na świetle, czyli takie oddziaływanie fotonów. O szczegółach w audycji Czas na Naukę mówił dr Mateusz Dyndał, uczestnik projektu.
2017-08-24, 11:48
Posłuchaj
Zjawisko polega na tym, że dwa niskoenergetyczne fotony oddziałują ze sobą i zmieniają swoją trajektorię.
Jak wyjaśniał gość, historia zaczęła się ok. roku 2013, gdy grupa teoretyków zasugerowała, że warunki podobne do tych, które panują przy zderzeniu fotonów można osiągnąć w Wielkim Zderzaczu Hadronów. – Żeby to osiągnąć trzeba było zderzać dwie wiązki ciężkich jąder ołowiu. Ważne jest to, że ich ładunek elektryczny jest 82 razy większy niż ładunek pojedynczego protonu. Są silnym źródłem fotonów, które raz na jakiś czas mogą oddziaływać ze sobą, rozproszyć się i być widoczne w detektorze – mówił.
Dr Dyndał tłumaczył, że jądra się mijają, zostają w stanie nienaruszonym i kontynuują swoją drogę w rurze akceleratora. – Oprócz tego nie widzimy żadnej dodatkowej aktywności, tylko mierzymy fotony – wskazywał. Dodał, że zderzeń, w których pojawiły się w stanie końcowym naukowcy zmierzyli tylko 13.
Gość zaznaczył, że w badaniach ważne jest to, by rozbłyski zrekonstruować jako finalne obiekty fizyczne i móc je odróżniać między sobą. Kaskady cząstek, jakie zostawiają elektrony i fotony są bardzo zbliżone do siebie, dlatego ważna jest identyfikacja.
REKLAMA
W ocenie Mateusza Dyndała, zjawisko to może zostać zastosowane przy poszukiwaniu cząstek tzw. nowej fizyki. – Tego typu proces jest bardzo czuły na jakąkolwiek elektrycznie naładowaną cząstkę, nawet niezaobserwowaną do dzisiaj. Może to otworzyć bramę do nowej fizyki i nowych cząstek – podsumował.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Dorota Truszczak.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
___________________________
Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 24.08.2017
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA
REKLAMA