Polacy współtworzą największy teleskop na świecie

2017-02-07, 12:48

Polacy współtworzą największy teleskop na świecie
Wizualizacja Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego,. Foto: wikipedia.com

Trwają prace nad budową Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego, który będzie pozwalał na znacznie dokładniejsze obserwacje niż Teleskop Hubble’a. Swój wkład w przedsięwzięcie będą mieli polscy inżynierowie. Gośćmi audycji Czas na Naukę byli Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej i Kamil Grassmann z firmy SENER Polska, która jest odpowiedzialna za stworzenie istotnych komponentów dla dwóch zwierciadeł teleskopu.

Posłuchaj

07.02.17 Polacy współtworzą największy teleskop na świecie
+
Dodaj do playlisty

– To będzie największy na świecie teleskop optyczny – podkreślał w Polskim Radiu 24 Łukasz Wilczyński. – Wyobraźmy sobie, że stoimy na Stadionie Narodowym. Połowa powierzchni boiska piłkarskiego to podstawa tworzonego teleskopu. Jego wysokość natomiast możemy porównać do Kościoła Mariackiego w Krakowie – wyjaśniał ekspert.

Jak wskazywał na naszej antenie Łukasz Wilczyński, główne zwierciadło Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego będzie miało średnicę niemal 40 metrów. – To umożliwi nam zaglądanie w najdalsze zakątki wszechświata – mówił.

Kamil Grassmann z kolei zauważył, że praca nad budowanym teleskopem będzie dużym wyzwaniem. – Będziemy odpowiedzialni za dostarczenie oprzyrządowania dla dwóch z pięciu zwierciadeł – relacjonował gość Polskiego Radia 24.

Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski powstanie w chilijskich Andach, na wysokości 3060 m n.p.m. Góra Cerro Armazones to dobre miejsce dla obserwacji astronomicznych, gdyż niemal przez 90 procent dni w roku panuje tam bezchmurna aura.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Katarzyna Kobylecka.

Polskie Radio 24/mp

Czas na Naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 07.02.17

Godzina emisji: 10.18


 

 

Polecane

Wróć do strony głównej