Co z tym bezrobociem?
W przyszłości urzędy pracy będą działać jak agencje zatrudnienia. Zmiany przepisów wprowadzą osobne narzędzia, które będą kierowane do osób słabo wykształconych, bez doświadczenia oraz osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy.
2014-03-05, 14:06
Posłuchaj
W styczniu 2014 r. w porównaniu do grudnia 2013 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia. Z najnowszych badań wynika, że liczba bezrobotnych to 2 260 osób. Ofert pracy dostępnych na rynku jest ponad 46 tysięcy. Czy urzędy pracy rzeczywiście pomagają znaleźć pracę bezrobotnym?
- Trzeba pamiętać o tym, że urzędy pracy nie tworzą miejsc pracy. Zajmują się łagodzeniem skutków bezrobocia. Miejsca pracy tworzą pracodawcy. Dlatego nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że powiatowe urzędy pracy są niewydolne. Musimy powiedzieć o efektywności, to jest najważniejsze zadanie urzędów - powiedział Piotr Skierkowski, Zastępca dyr. Urzędu Pracy w Płońsku.
Ulubione miasto polityków
W grudniu w Szydłowcu w woj. mazowieckim stopa bezrobocia wynosiła ponad 20 procent ( od lat największe, strukturalne bezrobocie w Polsce). W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest ponad 6 tysięcy osób, w tym ponad 4 tysiące to ludzie długotrwale bezrobotni.
- Wysokie bezrobocie wynika z tego, że w przeszłości Szydłowiec posiadał prężnie działające zakłady, które kreowały nasz rynek pracy. Transformacja doprowadziła do tego, że te zamówienia, które były dotyczyły produkcji wojskowej. Teraz to się skończyło, a ludzie zostali bez pracy. Niestety jeśli chcielibyśmy przyjąć nowego inwestora musimy być na to przygotowani – dodał Andrzej Jarzyński, Burmistrz Szydłowca.
REKLAMA
Zmiany w firmie
W Szczytnie firma produkująca meble FS Favorit wstrzymuje produkcję. Oznacza to, że 419 zostanie bez pracy. Nie pomogły rozmowy ani przedstawiane przez lokalny samorząd i zakładowe związki zawodowe propozycje poprawy złej sytuacji finansowej firmy.
- Na chwilę obecną nie przewidujemy czarnego scenariusza. Właściciel firmy poszukuje nowego inwestora. Oferty są przyjmowane do końca marca. Spółka powoli kończy swoją działalność, ale to nie oznacza, że zakład przestanie działać- powiedziała Danuta Górska Burmistrz Szczytna.
Problem janosikowego
Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że obecne regulacje prawne dotyczące janosikowego są sprzeczne z konstytucją. Parlament na stworzenie nowych przepisów ma 18 miesięcy. Mazowsze na rzecz biedniejszych samorządów od 2004 roku wpłaciło prawie 6,5 miliarda złotych. Z janosikowego korzystają mieszkańcy gminy Kępic.
- Nasza gmina w 67 procentach pokryta jest lasami. Nie jesteśmy w stanie radzić sobie bez pomocy bogatszych regionów. To nie jest duża kwota, ale bez tych pieniędzy trudno byłoby nam się utrzymać - powiedziała Magdalena Gryko, Burmistrz Kępic.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA