Spór wokół spalarni śmieci w Polsce

Do końca 2016 roku na terenie Polski powstanie sześć nowych spalarni śmieci. Tymczasem m.in. w Niemczech instalacje tego typu są zamykane. – Europa skłania się do recyklingu odpadów, a nie ich spalania – wyjaśniał w Magazynie Samorządowym dr Marek Goleń ze Szkoły Głównej Handlowej.

2015-11-17, 13:18

Spór wokół spalarni śmieci w Polsce
W Krakowie trwa budowa nowoczesnego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli innymi słowy spalarni śmieci/fot.tellerarchitekci.pl

Posłuchaj

17.11.15 Dr Marek Goleń: „Spalarnie kłócą się z tym, co powinniśmy robić w gospodarce odpadami (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Białystok, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Poznań i Szczecin – tam powstaną nowe spalarnie śmieci. Rocznie instalacje mają przepalać milion ton odpadów. Rodzą się jednak wątpliwości dotyczące wpływu na środowisko naturalne i zdrowie ludzi.

Jak tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Marek Goleń, polska gospodarka odpadami wymusza budowę spalarni, ponieważ recykling jest utrudniony.  

– Musimy pamiętać, że mamy duże problemy organizacyjne w gospodarowaniu odpadami i zaczynają się one w domach. Zbyt dużo odpadów mieszamy, a takich nie ma za bardzo jak przetwarzać. Mamy wzrost liczby odpadów, które spalamy i wisi nad nami widmo kar unijnych – mówił specjalista z zakresu gospodarowania odpadami.

Więcej o budowie nowych spalarni w całej rozmowie z ekspertem.

Polskie Radio 24/gm

 

Polecane

Wróć do strony głównej