Sukces wojskowych lekarzy ortopedów na konkursie w USA

Polscy lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie zorganizowanym przez amerykańskich wojskowych ortopedów. Sukces jest tym większy, że nagrodę otrzymali jako pierwsi lekarze spoza USA. O wyróżnieniu mówili w Polskim Radiu 24 gen. Grzegorz Gielerak  i Jarosław Rybak z Wojskowego Instytutu Medycznego.

2017-02-11, 14:15

Sukces wojskowych lekarzy ortopedów na konkursie w USA
Podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski z gratulacjami dla wyróżnionych medyków.Foto: Anna Jakubczyk(CO MON)

Posłuchaj

11.02.2017 Sukces lekarzy z WIM na konkursie w USA. Goście: gen. Grzegorz Gielerak i Jarosław Rybak z Wojskowego Instytutu Medycznego
+
Dodaj do playlisty

Nagrodę lekarze otrzymali za raport z badań żołnierzy rannych na skutek eksplozji improwizowanych ładunków wybuchowych w Afganistanie. Do projektu AFGAN zgłosiło się 221 weteranów misji w Afganistanie, czyli co drugi poszkodowany w wyniku wybuchu.

Jak mówił Gielerak, sukces jest miłym zaskoczeniem, bo ortopedzi amerykańscy są dość hermetyczną grupą. – Sukcesami i opinią o sukcesach innych niechętnie się dzielą, tym razem jednak pierwszą nagrodę przekazali zagranicy – podkreślił.  

Dodał, że wyróżnienie pokazuje, że nauka nie ma granic. – Wszędzie posługujemy się tymi samymi metodami, staramy się rozwiązywać problemy przed jakimi stają siły zbrojne, które do optymalizacji funkcjonowania potrzebują wyników prac badawczych – wyjaśniał.

Gen. Gielerak tłumaczył, że projekt AFGAN wyróżnia analiza retrospektywna. Lekarze cofnęli się w czasie, dzięki olbrzymiemu zasobowi materiałów, dotyczących wielkości użytego ładunku, uszkodzeń i informacji medycznych. – Ta analiza przybliżyła nas do tego, co należy zmienić, by chronić żywego człowieka przed obrażeniami jakie towarzyszą wybuchom – mówił.

REKLAMA

Jarosław Rybak wspominał, że w prowadzeniu badań najtrudniejsze jest nakłonienie żołnierzy, by zechcieli wziąć w nich udział. – Są przeświadczeni, że wyniki, jeśli będą niekorzystne, mogą im zaszkodzić w karierze. Była duża obawa, ale tłumaczyliśmy im, że gwarantujemy im anonimowość i komfort – wskazywał. Gość dodał, że to brutalna prawda wojny, iż medycyna wojskowa rozwija się na podstawie wcześniej prowadzonych działań. Dzięki badaniom, żołnierze zyskają jednak bezpieczniejsze pojazdy opancerzone.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 10:33

.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej