Pełnomocnik MON ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni: Internet Rzeczy tworzy wiele zagrożeń

- Cyberprzestrzeń to wszystkie systemy, które nas otaczają. Internet of things to chociażby inteligentne pralki, lodówki, czy samochody. Technologia dąży do tego, żeby wszystkie urządzenia były połączone z internetem, ale każdy z systemów niesie za sobą zagrożenia - powiedział w Polskim Radiu 24 płk Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni.

2019-03-16, 10:18

Pełnomocnik MON ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni: Internet Rzeczy tworzy wiele zagrożeń
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: adike/Shutterstock.com

Posłuchaj

16.03.19 Cafe armia. Płk Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Obrony Narodowej tworzy wojska obrony cyberprzestrzeni. Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że jeszcze w ubiegłym roku powołano zespół, którego zadaniem było stworzenie koncepcji wzmocnienia sił zbrojnych w kontekście zagrożeń dotyczących cyberprzestrzeni. "Czas na wdrażanie wniosków na przedstawienie cyberplanu. Tworzymy nową strukturę, która będzie stanowić połączenie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki" - zaznaczył minister obrony.

Powiązany Artykuł

komputer free1200.jpg
Ministerstwo Obrony Narodowej: klasy cybernetyczne w liceum w każdym województwie

- Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni jest realizowane w resorcie obrony od dłuższego czasu. Są pewne jednostki organizacyjne, które realizują zadania związane z ochroną tej płaszczyzny - zauważył płk Karol Molenda. Pełnomocnik MON ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni zauważył, że ostatnie działania ministerstwa mają za zadanie kompensację jednostek. - Dążymy do szybszego przepływu informacji i jasnego wskazania ewentualnej odpowiedzialności personalnej - dodał.

Gość programu podkreślił, że resort obrony jest również nastawiony na współprace z firmami sektora prywatnego. - W Polsce mamy kilka kluczowych firm, które już zajmują się bezpieczeństwem i monitorowaniem zagrożeń. Posiadają ogromną wiedzę w tym temacie i warto by było ich doświadczenie wykorzystać - mówił płk Karol Molenda.

REKLAMA

MON zapowiedziało również uruchomienie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego przy WAT, zwiększenie limitów przyjęć na studia wojskowe i sformowanie Szkoły Podoficerskiej Informatyki i Łączności. WAT z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadziła Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/jp

-----------------------------------

Data emisji: 16.03.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 8.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej