X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szef BBN: powstaną dwie ustawy dotyczące Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 09:25
- Powstaną dwie ustawy w związku ze Strategią Bezpieczeństwa Narodowego - zapowiedział w Polskim Radiu 24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Chodzi o ustawę o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym oraz ustawę o obronie cywilnej.
Audio
  • Paweł Soloch o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego (Cafe Armia)
Paweł Soloch
Paweł SolochFoto: bbbn.gov.pl

Minister Paweł Soloch powiedział w Polskim Radiu24, że założenia do pierwszego projektu przygotuje kierowane przez niego Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Potem ustawa trafi do premiera i międzyresortowych konsultacji.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju". Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

- Ustawa ma systemowo uregulować kwestię koordynacji między organami państwa w odniesieniu do bezpieczeństwa - podkreślił minister Paweł Soloch. Zaznaczył, że obecnie nadal mamy do czynienia ze zjawiskiem Polski resortowej, co przejawia się chociażby w dublowaniu niektóch przepisów czy rozwiązań. Może to negatywnie wpływać na koordynację służb państwowych w sytuacji kryzysu.

soloch pawel 1200.jpg
Szef BBN: zagrożenia, które istniały przed wybuchem pandemii, nie minęły

Założenia ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym powinny być gotowe na przełomie czerwca i lipca. O potrzebie powstania takich przepisów mówił jeszcze ś.p. prezydent Lech Kaczyński.

Przepisy o obronie cywilnej

Druga z ustaw, która powstanie po zatwierdzeniu Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, to przepisy o obronie cywilnej. Szef BBN powiedział, że pandemia koronawirusa pokazała, że brakuje w naszym kraju służb podobnych do tych, które działają między innymi we Włoszech czy Szwajcarii. Chodzi o wolontariuszy z różnych zawodów których umiejętności można wykorzystać w czasie kryzysu, a którzy będą wtedy działać w ramach jednolitego systemu.

Obecnie zręby obrony cywilnej stanowią Ochotnicze Straże Pożarne, ale - jak powiedział szef BBN - działają we wsiach, małych miasteczkach i na obrzeżach większych. Chodzi natomiast o to, żeby - jak podkreślił minister Paweł Soloch - stworzyć system, który wykorzysta potencjał wszystkich obywateli, którzy - podobnie jak żołnierze WOT - czują potrzebę angażowania się w działania państwa.

Minister Paweł Soloch dodał, że w czasie epidemii zadania, które jego zdaniem powinna wykonywać obrona cywilna, wykonywali i wykonują nadal żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- To dobrze, ale to jest jednak wojsko - przypomniał szef BBN. Według ministra Pawła Solocha nie ma przeszkód, żeby w Polsce działała obrona cywilna. W wielu krajach Europy - jak podkreślił minister - system taki sprawdza się i z powodzeniem wspiera służby państwowe.

Nad założeniami do ustawy o obronie cywilnej będzie pracowało MSWIA.

***

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Paweł Soloch (Szef BBN) 

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 08.33

IAR/PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kluczowy dokument". Paweł Mucha o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 09:11
- Mamy do czynienia z kluczowym dokumentem strategii bezpieczeństwa państwa, ze wskazaniem - bardzo mocnym - że działamy w oparciu o silne państwo i modernizację polskich Sił Zbrojnych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.
rozwiń zwiń