Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jakie procedury czekają ochotników?
- Chciałbym, aby Centralne Wojskowe Centra Rekrutacji były instytucjami otwartymi i przyjaznymi dla petentów, aby poprzez profesjonalne podejście do osób, które chcą wstąpić do wojska, zachęcały do tej służby, aby nasz personel wychodził z inicjatywą, pomagał w pokonywaniu barier biurokratycznych - mówił w Polskim Radiu 24 płk Mirosław Bryś (szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji).
2022-06-04, 09:50
W sobotę 21 maja rozpoczął się nabór do nowego rodzaju służby: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zachęca do zgłaszania się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W Programie 1 Polskiego Radia mówił, że to propozycja dla młodych ludzi, która zapewnia przeszkolenie wojskowe i pozwala zdobyć nowe umiejętności, takie jak prawo jazdy czy patent spadochroniarza.
O szczegółach przedsięwzięcia mówił w PR 24 płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. - Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to oferta skierowana do tych wszystkich, którzy nie przeszli szkolenia wojskowego, dla wszystkich, którzy ukończyli 18 r.ż., a nie przekroczyli 55 lat, posiadają obywatelstwo polskie, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej oraz nie byli karani za przestępstwa umyślne. To są podstawowe warunki, które należy spełnić, aby wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Służba ta składa się z dwóch etapów. - Pierwszym z nich jest szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni i kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Natomiast drugim etapem jest szkolenie specjalistyczne, już w jednostkach wojskowych, (...) które trwa do 11 miesięcy - opowiedział gość audycji. W dalszej części rozmowy płk Bryś mówił m.in. o przebiegu szkoleń.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: płk Mirosław Bryś (szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji)
Data emisji: 04.06.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 08.35
kmp
Polecane
REKLAMA