Program "Wisła". Marek Borejko: to skuteczny system obrony przeciwrakietowej
- Program Wisła w tej konfiguracji, jaka została zakontraktowana z rządem Stanów Zjednoczonych, posiada te zdolności, których najbardziej w Polsce brakowało, do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych w locie. Dlatego te zestawy są dla nas takie ważne - mówił o systemach Patriot Marek Borejko, dyrektor Biura Projektów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ.
2023-02-11, 12:35
MIM-104 Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon i wybrany przez 17 państw. W USA jego użytkownikiem są wojska lądowe.
Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce dużego pakietu uzbrojenia o wartości 10 miliardów dolarów. Obejmuje on m.in. systemy artyleryjskie HIMARS - poinformował z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Marek Borejko zwracał uwagę, że zakup systemu Patriot to realizacja założeń formułowanych do lat. - W 2015 r. ówczesny prezydent RP ogłosił wskazanie systemu amerykańskiego Patriot jako elementu programu Wisła. Dziś mamy kontynuację tego kierunku z naszym strategicznym partnerem. Założeniem programu Wisła, ale i HIMARS, jest udział w nim polskiego przemysłu (…). Proces pozyskania tego sprzętu, decyzji z tym związanych, trwał wiele lat, w 2018 r. została podpisana umowa z rządem Stanów Zjednoczonych. Jednostka operująca w tej chwili na warszawskim Bemowie jest jej efektem - zaznaczył.
- Niedawna historia eksplozji w Przewodowie pokazuje, dlaczego jest to takie istotne. Obronę przeciwlotniczą mamy od dawna, ale nie posiadaliśmy skutecznych systemów obrony przeciwrakietowej. Wisła taką zdolność nam buduje - podkreślał gość audycji.
REKLAMA
Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Międzyrządowy kontrakt w pierwszej z dwóch zakładanych faz podpisano w 2018 r. Umowa wartości 4,75 mld dolarów (z tego ponad 700 mln zł przewidziano na zakup elementów w polskich zakładach) przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni, 208 pocisków PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin; zestawy mają być zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) firmy Northrop Grumman.
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
REKLAMA
Gość: Marek Borejko
Data emisji: 11.02.2023
Godzina emisji: 08.35
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA