Mała Narew wyróżniona Defenderem. Sabak: przykład ekspresowej integracji wielu elementów

- To jasny sygnał, że polski przemysł wie, umie i potrafi szybko złożyć różne klocki i przykład ekspresowej integracji elementów, które niekoniecznie były przewidziane do współpracowania ze sobą - skomentował w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak z Portalu Obronnego wyróżnienie przez szefa MON systemu Mała Narew na zakończenie tegorocznego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. O targach zbrojeniowych mówili również Mariusz Cielma i Bartosz Głowacki.

2023-09-09, 09:22

Mała Narew wyróżniona Defenderem. Sabak: przykład ekspresowej integracji wielu elementów
System Mała Narew został wyróżniony przez ministra obrony narodowej nagrodą Defender. Foto: plu. Aleksander PERZ/ Twitter/@MON_GOV_PL

W piątek zakończyła się kolejna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. - Pod względem premier było tak sobie, mówiąc oględnie. Rangę Salonu umniejszył fakt, że niektóre z tutejszych premier można było zobaczyć kilkanaście dni wcześniej, przez co straciły one swoją atrakcyjność, bo za sprawą ludzi z branży poznał je ogół zainteresowanych militariami w naszym kraju - powiedział Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki z magazynu "Raport".

- Można powiedzieć o imponującej oprawie - zaznaczył Mariusz Cielma z "Nowej techniki wojskowej" pytany o ocenę stoisk południowokoreańskich wystawców. Zwrócił uwagę na obecność orkiestr wojskowych. - Pod względem liczby firm, które się prezentowały, wyglądało to imponująco - zaznaczył publicysta. - Dużo było tu sprzętu, który pojawia się w Wojsku Polskim, to nie były prototypy (...) Traktowałbym tę ekspozycję jako konsumpcję podpisanych kontraktów - dodał.

Nagrody za osiągnięcia polskich inżynierów

Na zakończenie targów wręczono nagrody Defender. Minister obrony narodowej postanowił wyróżnić system Mała Narew. Zdaniem Juliusza Sabaka, to "przykład ekspresowej integracji elementów, które niekoniecznie były przewidziane do współpracowania ze sobą". Gość "Cafe Armia" wskazał w tym kontekście na wyrzutnie i-Launcher dla pocisków CAMM, którą "wkomponowano w polski system dowodzenia, stworzony specjalnie do tego celu i polski radar".

- To jasny sygnał, że polski przemysł wie, umie i potrafi szybko złożyć różne klocki. To jest istotne też w kontekście np. dużych kontraktów. To jest temat tego, że robimy tyle zakupów: amerykańskie czołgi, koreańskie czołgi, koreańskie wyrzutnie i jeszcze kilka rzeczy chcemy projektować na bazie koreańskich konstrukcji. Trzeba to będzie jakoś ze sobą pospinać, ustandaryzować. Polski przemysł pokazuje, że jest co najmniej tak dobrze, jak niektórzy próbowali nas przekonywać - powiedział Juliusz Sabak.

REKLAMA

Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Targi odwiedzili wystawcy z blisko 50 państw

Tegoroczną edycję MSPO odwiedziło sześćdziesiąt delegacji z 49 państw. Swoje produkty prezentowało ponad 700 wystawców z całego świata. Narodową wystawę przygotowała Korea Południowa, z którą polski rząd zawarł w ubiegłym roku umowę o strategicznym partnerstwie.

Po raz kolejny jedno z większych stoisk pokazywała Polska Grupa Zbrojeniowa. To na jej stoisku pierwszego dnia podpisano m. in. umowę wykonawczą na dostawę systemu Narew, czyli obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. Podobnie było w przypadku umowy na realizację dostawy kolejnych elementów do drugiej fazy programu Wisła, opartego o amerykańskie wyrzutnie Patriot. Tylko te dwie umowy to wartość ponad 100 miliardów złotych.

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj

Mariusz Cielma, Juliusz Saba i Bartosz Głowacki oceniają tegoroczny Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach ("Cafe Armia"/ PR24) 20:37
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także w TVP.Info: Zdecydowana deklaracja prezesa Kaczyńskiego ws. armii. „To się stanie już za dwa lata”

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] Pokaz nocny | Air Show Radom 2023 - transmisja w PolskieRadio24.pl

***

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gośćie: Mariusz Cielma (“Nowa Technika Wojskowa”), Juliusz Sabak (Portal Obronny), Bartosz Głowacki (Magazyn “Raport”)

Data emisji: 9.09.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 8.35


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej